Andy Warhol - biografia i twórczość

Andy (Andrew) Warhol urodził się w 1928 roku w Pittsburghu (Pensylwania) w Stanach Zjednoczonych w rodzinie słowackich imigrantów. W dzieciństwie zachorował na pląsawicę, co poważnie wpłynęło na jego późniejsze życie. Studiował projektowanie użytkowe na uniwersytecie w Pittsburghu.

Andy Warhol biografia
Andy Warhol (po prawej) i prezydent Jimmy Carter

 

Pierwsze kroki zawodowe stawiał w Nowym Jorku jako ilustrator czasopism oraz specjalista od reklamy. W latach 50. i 60. rozwinął swoją koncepcję masowej produkcji dzieł sztuki, która zyskała miano pop-artu. Prowadził słynną nowojorską pracownię The Factory. W 1968 roku Warhol został postrzelony przez feministkę Valerię Solanas, co doprowadziło do poważnych konsekwencji zdrowotnych u artysty.

Przez całe życie Warhol był rozdarty między katolicyzmem a swoją orientacją homoseksualną. Pomimo nieśmiałości, prowadził bogate życie towarzyskie, przyjaźnił się ze słynnymi aktorami, piosenkarzami i ludźmi sztuki, których jednocześnie często portretował.

Pod koniec życia związał się z awangardową grupą młodych artystów, zwłaszcza z Jeanem-Michelem Basquiatem.

Zmarł nagle, w 1987 roku podczas pobytu w szpitalu. Pochowano go na cmentarzu w Bethel Park, w okolicy Pittsburgha.

Andy Warhol - charakterystyka twórczości

Warhol to jeden z najsłynniejszych artystów XX wieku, którego twórczość najczęściej określa się jako pop-art lub camp. Jego dzieła wykorzystują kicz, seryjną produkcję i ikonografię kultury masowej w celu wzbudzenia refleksji nad granicą pomiędzy tymi dziedzinami a kulturą wysoką.

Inspiracją dla Warhola były komiksy, kreskówki, telewizja, reklama, a więc sztandarowe elementy kultury masowej. Jednym z jego pierwszych słynnych dzieł był obraz puszek zupy Campbell. Od 1962 roku Warhol zaczął posługiwać się techniką sitodruku, dzięki której tworzył obrazy seryjne. Ich przedmiotem były np. puszka coca-coli, zupy Campbell czy słynne portrety. Pierwszym z serii był portret Marilyn Monroe z jaskrawym makijażem, powielony w wielu egzemplarzach. Forma ta odzierała hollywoodzką gwiazdę z aury wyjątkowości i stawiała ją w jednym rzędzie z innymi produktami kultury masowej.

Kolejne znane portrety to wizerunki: Liz Taylor, Elvisa Presleya, Brigitte Bardot, Jacqueline Kennedy czy Lenina albo Mao Zedonga. Warhol pokazywał, w jaki sposób rodzi się mit gwiazdy i jednocześnie obnażał go jako totalną banalizację.

Innym obszarem tematycznym jego malarstwa były katastrofy i wypadki, które ukazywał, eliminując z nich grozę sytuacji, a przez to odwoływał się do medialnych relacji z tych zdarzeń („Red Car Crush”, „Purple Jumping Man”).

Sam Warhol starannie kreował swój wizerunek jako ikony kultury masowej, szokował, prowokacyjnie się ubierał i wypowiadał. Twierdził na przykład, że nie ma zdania na żaden temat. Prace plastyczne nie były jedynym obszarem jego zainteresowania. Warhol był również reżyserem filmowym, kręcił obrazy pozbawione akcji i fabuły, często składające się z jednego długiego ujęcia (np. „Blow Job”, „Eat”, „Empire”). Współpracował także ze słynnymi grupami muzycznymi, jak „The Rolling Stones”,  jako projektant okładek czy reżyser wideoklipów. Pozostawił po sobie również kilka książek, w Polsce została wydana między innymi „Filozofia Warhola od A do B i z powrotem”.

Polecamy również:

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

 • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

  Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39
super
• 2022-11-24 18:51:50
super, ale czemu nie ma przykładów, żeby można było zobaczyć w praktyce jak to wygl...
• 2022-11-24 09:46:41
a jak napisać dyskusje na temat opowiadania "kwiat kalafiora"?
• 2022-11-21 19:40:07