Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Yoko Ono - biografia i twórczość

Yoko Ono urodziła się w 1933 roku w Tokio, w zamożnej rodzinie z tradycjami samurajskimi. Odebrała bardzo staranne wykształcenie w prestiżowych japońskich szkołach (np. Gakushin), następnie studiowała filozofię. W dzieciństwie wiele podróżowała wraz ze swoimi rodzicami, często bywała w Nowym Jorku. Pobierała lekcje gry na fortepianie, jednak w końcu je porzuciła i wyprowadziła się z domu.

Yoko Ono biografia
Yoko Ono i John Lennon/ fot. Jack Mitchell

 

Wyszła za kompozytora Toshi Ichyanagi, z którym przeniosła się do Nowego Jorku. Wspólnie zajmowali się sztuką awangardową (happening, performance). W międzyczasie Yoko pracowała jako kelnerka. Po rozwodzie z mężem wróciła jednak do Tokio, gdzie przeszła załamanie nerwowe i próbowała popełnić samobójstwo. W Japonii odnalazł ją Anthony Cox, producent filmowy, który namówił ją do powrotu do USA. Ono wyszła za niego za mąż i urodziła córkę Kyoko Chan. Jej kariera plastyczna i pisarska nabrała wielkiego rozpędu. Wkrótce małżeństwo Ono się rozpadło, a mąż otrzymał prawa do opieki nad dzieckiem.

W 1966 roku podczas wystawy swoich prac w Londynie poznała Johna Lennona i zakochała się w nim bez pamięci. Po roku Lennon odszedł od żony Cynthii i związał się z Ono. Yoko była jednak obiektem nienawiści fanów

Zobacz również

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie.

  Więcej
 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem i przyswajania jego pewnyc...

  Więcej
 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60.

  Więcej
 • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

  Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie.

  Więcej
 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych przekształconych w dzieła sztuki.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11