Yoko Ono urodziła się w 1933 roku w Tokio, w zamożnej rodzinie z tradycjami samurajskimi. Odebrała bardzo staranne wykształcenie w prestiżowych japońskich szkołach (np. Gakushin), następnie studiowała filozofię. W dzieciństwie wiele podróżowała wraz ze swoimi rodzicami, często bywała w Nowym Jorku. Pobierała lekcje gry na fortepianie, jednak w końcu je porzuciła i wyprowadziła się z domu.
Yoko Ono i John Lennon/ fot. Jack Mitchell |
Wyszła za kompozytora Toshi Ichyanagi, z którym przeniosła się do Nowego Jorku. Wspólnie zajmowali się sztuką awangardową (happening, performance). W międzyczasie Yoko pracowała jako kelnerka. Po rozwodzie z mężem wróciła jednak do Tokio, gdzie przeszła załamanie nerwowe i próbowała popełnić samobójstwo. W Japonii odnalazł ją Anthony Cox, producent filmowy, który namówił ją do powrotu do USA. Ono wyszła za niego za mąż i urodziła córkę Kyoko Chan. Jej kariera plastyczna i pisarska nabrała wielkiego rozpędu. Wkrótce małżeństwo Ono się rozpadło, a mąż otrzymał prawa do opieki nad dzieckiem.
W 1966 roku podczas wystawy swoich prac w Londynie poznała Johna Lennona i zakochała się w nim bez pamięci. Po roku Lennon odszedł od żony Cynthii i związał się z Ono. Yoko była jednak obiektem nienawiści fanów The Beatles, a niektórzy członkowie zespołu twierdzą, że to przez nią doszło do rozpadu grupy. W 1969 roku para wzięła ślub na Gibraltarze, a Lennon dodał do swojego nazwiska nazwisko żony. Oboje zaczęli intensywnie działać na rzecz pokoju i urządzali manifesty sprzeciwu wobec wojny. Jednocześnie wpadli w nałóg narkotykowy. Ich związek był niezwykle burzliwy, rozstawali się i wracali do siebie. W 1975 roku Ono urodziła syna Seana Ono Taro. 8 grudnia 1980 roku, kiedy małżeństwo wspólnie wracało do domu, John Lennon został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana.
Yoko Ono ufundowała nagrodę pokojową imienia Yoko i Johna. Po śmierci męża artystka związała się z Samem Havadtoyem. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
Yoko Ono - twórczość
Yoko Ono jest artystką, która realizuje się w wielu dziedzinach sztuki. Zaczynała od form typowo awangardowych: happeningu i performance’u, które organizowała w swoim mieszkaniu na Manhattanie. Jednym z najbardziej znanych dzieł z wczesnego etapu jej działalności był „Obraz przeznaczony do deptania”. Ono rozłożyła przed swoim domem płótno, na którym ludzie odbijali ślady swoich stóp. Inne popularne dzieła o charakterze performance to np.: „Cut Piece” czy „Drzewo życzeń”.
Na początku lat 60. artystka założyła własną galerię w San Francisco i wydała tom prozy poetyckiej „Grapefruit”. Po poznaniu Johna Lennona Ono dużą część swojej aktywności poświęciła muzyce. Wraz z mężem wydała płytę o silnych akcentach pokojowych. W czasie podróży poślubnej w 1969 roku zorganizowali również słynny happening „Bed-in”, polegający na tym, że przez dwa tygodnie leżąc w łóżku w hotelu Hilton w Amsterdamie przyjmowali wizyty dziennikarzy, protestując przeciwko wojnie. Yoko Ono zajmowała się również realizacją filmów, często będących fotograficznym zapisem happeningów (np. „Two Virgins”, „Rape”, „Sisters O Sisters”).
Artystka uważa się za feministkę, w jej pracach dominują motywy kobiece, często związane z seksualnością. Najbardziej znana jest jednak ze swojej działalności na rzecz pokoju na świecie.