Yoko Ono - biografia i twórczość

Yoko Ono urodziła się w 1933 roku w Tokio, w zamożnej rodzinie z tradycjami samurajskimi. Odebrała bardzo staranne wykształcenie w prestiżowych japońskich szkołach (np. Gakushin), następnie studiowała filozofię. W dzieciństwie wiele podróżowała wraz ze swoimi rodzicami, często bywała w Nowym Jorku. Pobierała lekcje gry na fortepianie, jednak w końcu je porzuciła i wyprowadziła się z domu.

Yoko Ono biografia
Yoko Ono i John Lennon/ fot. Jack Mitchell

 

Wyszła za kompozytora Toshi Ichyanagi, z którym przeniosła się do Nowego Jorku. Wspólnie zajmowali się sztuką awangardową (happening, performance). W międzyczasie Yoko pracowała jako kelnerka. Po rozwodzie z mężem wróciła jednak do Tokio, gdzie przeszła załamanie nerwowe i próbowała popełnić samobójstwo. W Japonii odnalazł ją Anthony Cox, producent filmowy, który namówił ją do powrotu do USA. Ono wyszła za niego za mąż i urodziła córkę Kyoko Chan. Jej kariera plastyczna i pisarska nabrała wielkiego rozpędu. Wkrótce małżeństwo Ono się rozpadło, a mąż otrzymał prawa do opieki nad dzieckiem.

W 1966 roku podczas wystawy swoich prac w Londynie poznała Johna Lennona i zakochała się w nim bez pamięci. Po roku Lennon odszedł od żony Cynthii i związał się z Ono. Yoko była jednak obiektem nienawiści fanów The Beatles, a niektórzy członkowie zespołu twierdzą, że to przez nią doszło do rozpadu grupy. W 1969 roku para wzięła ślub na Gibraltarze, a Lennon dodał do swojego nazwiska nazwisko żony. Oboje zaczęli intensywnie działać na rzecz pokoju i urządzali manifesty sprzeciwu wobec wojny. Jednocześnie wpadli w nałóg narkotykowy. Ich związek był niezwykle burzliwy, rozstawali się i wracali do siebie. W 1975 roku Ono urodziła syna Seana Ono Taro. 8 grudnia 1980 roku, kiedy małżeństwo wspólnie wracało do domu, John Lennon został zastrzelony przez Marka Davida Chapmana.

Yoko Ono ufundowała nagrodę pokojową imienia Yoko i Johna. Po śmierci męża artystka związała się z Samem Havadtoyem. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Yoko Ono - twórczość

Yoko Ono jest artystką, która realizuje się w wielu dziedzinach sztuki. Zaczynała od form typowo awangardowych: happeningu i performance’u, które organizowała w swoim mieszkaniu na Manhattanie. Jednym z najbardziej znanych dzieł z wczesnego etapu jej działalności był „Obraz przeznaczony do deptania”. Ono rozłożyła przed swoim domem płótno, na którym ludzie odbijali ślady swoich stóp. Inne popularne dzieła o charakterze performance to np.: „Cut Piece” czy „Drzewo życzeń”.

Na początku lat 60. artystka założyła własną galerię w San Francisco i wydała tom prozy poetyckiej „Grapefruit”. Po poznaniu Johna Lennona Ono dużą część swojej aktywności poświęciła muzyce. Wraz z mężem wydała płytę o silnych akcentach pokojowych. W czasie podróży poślubnej w 1969 roku zorganizowali również słynny happening „Bed-in”, polegający na tym, że przez dwa tygodnie leżąc w łóżku w hotelu Hilton w Amsterdamie przyjmowali wizyty dziennikarzy, protestując przeciwko wojnie. Yoko Ono zajmowała się również realizacją filmów, często będących fotograficznym zapisem happeningów (np. „Two Virgins”, „Rape”, „Sisters O Sisters”).

Artystka uważa się za feministkę, w jej pracach dominują motywy kobiece, często związane z seksualnością. Najbardziej znana jest jednak ze swojej działalności na rzecz pokoju na świecie.

Polecamy również:

  • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

  • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

  • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

  • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

    Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

  • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33