Jackson Pollock - biografia i twórczość

Jackson Pollock urodził się w 1912 roku w Cody, w stanie Wyoming. Jego ojciec był farmerem, a potem także rządowym geodetą. W dzieciństwie Pollock wiele podróżował wraz z ojcem i poznawał kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki.

W Kalifornii zapisał się do Manual Arts High School, skąd został jednak wyrzucony. Studiował w Nowym Jorku u Thomasa Harta Bentona w Art Students League of New York. Pracował dla WPA przy Federal Art Project.

Pollock przez większość życia walczył z chorobą alkoholową, którą chciał pokonać poddając się jungowskiej terapii u doktora Josepha Hendersona, a później u doktor Violet Staub de Laszlo. Jedną z form terapii było wyrażanie emocji w malarstwie (stąd niektóre obrazy można interpretować według klucza jungowskiego) oraz hipnoza.

W 1945 roku Pollock poślubił malarkę Lee Krasner, z którą zamieszkał na Long Island. Słynna kolekcjonerka sztuki Peggy Guggenheim wynajęła im drewniany domek wraz ze stodołą, który Pollock przekształcił w swoją pracownię.

Artysta zginął w 1956 roku w wypadku samochodowym, który spowodował prowadząc pod wpływem alkoholu.

Jackson Pollock - twórczość

Pollock to słynny malarz amerykański, przedstawiciel kierunku zwanego ekspresjonizmem abstrakcyjnym. Początkowe prace artysty miały charakter tradycyjny, przełom nastąpił w 1947 roku, kiedy malarz zmienił technikę artystyczną. Tworzył na płótnie rozłożonym na podłodze, zamienił farby olejne na materiały takie jak lakiery i emalie, a zamiast pędzla używał patyka czy puszki, z której farba wylewała się na płótno (tzw. action painting - malarstwo gestu). Metoda ta nawiązywała do prymitywnego malarstwa Indian.

Pollock rozpryskiwał farbę na płótnie, a także posługiwał się tak zwaną kompozycją overall, polegającą na eliminacji środka ciężkości, wokół którego koncentrowałyby się wszystkie elementy. Jego dzieła można było oglądać dzieło z dowolnej strony i perspektywy. W ten sposób powstawały obrazy ekspresyjne i spontaniczne, a także autotematyczne. Dzieło było tu bowiem dokumentem samego aktu tworzenia i jego kolejnych etapów. Co więcej, Pollock po namalowaniu obrazu obcinał go w dowolny sposób.

Przykłady jego słynnych dzieł to „Kompozycja 1(A)”, „Easter and the Totem”.

Polecamy również:

  • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

  • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

  • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

  • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

    Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

  • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33