Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jackson Pollock - biografia i twórczość

Jackson Pollock urodził się w 1912 roku w Cody, w stanie Wyoming. Jego ojciec był farmerem, a potem także rządowym geodetą. W dzieciństwie Pollock wiele podróżował wraz z ojcem i poznawał kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki.

W Kalifornii zapisał się do Manual Arts High School, skąd został jednak wyrzucony. Studiował w Nowym Jorku u Thomasa Harta Bentona w Art Students League of New York. Pracował dla WPA przy Federal Art Project.

Pollock przez większość życia walczył z chorobą alkoholową, którą chciał pokonać poddając się jungowskiej terapii u doktora Josepha Hendersona, a później u doktor Violet Staub de Laszlo. Jedną z form terapii było wyrażanie emocji w malarstwie (stąd niektóre obrazy można interpretować według klucza jungowskiego) oraz hipnoza.

W 1945 roku Pollock poślubił malarkę Lee Krasner, z którą zamieszkał na Long Island. Słynna kolekcjonerka sztuki Peggy Guggenheim wynajęła im drewniany domek wraz ze stodołą, który Pollock przekształcił w swoją pracownię.

Artysta zginął w 1956 roku w wypadku samochodowym, który spowodował prowadząc pod wpływem alkoholu.

Jackson Pollock - twórczość

Pollock to słynny malarz amerykański, przedstawiciel kierunku zwanego ekspresjonizmem

Zobacz również

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie.

  Więcej
 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem i przyswajania jego pewnyc...

  Więcej
 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60.

  Więcej
 • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

  Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie.

  Więcej
 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych przekształconych w dzieła sztuki.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28