Jean-Michel Basquiat - biografia i twórczość

Jean-Michel Basquiat urodził się w 1960 roku w Nowym Jorku. Miał mieszane korzenie, jego matka była Portorykanką, a ojciec Haitańczykiem. Jako nastolatek zaczął malować graffiti na murach Manhattanu, podpisując się „SAMO” (Same Old Shit). Uczył się w Szkole Edwarda Murrowa, jednak jej nie ukończył. Żył ze sprzedaży koszulek i pocztówek, które sam wykonywał. W międzyczasie malował obrazy.

Przygodę z malarstwem rozpoczął po spotkaniu z Anniną Nosei, właścicielką jednej z nowojorskich galerii. Nosei zaczęła wystawiać jego prace u siebie. Jego sztukę docenił krytyk Rene Ricard, co wpłynęło na rosnącą popularność artysty. Od 1982 roku Basquiat wystawiał swoje dzieła w największych galeriach Nowego Jorku. W 1982 roku poznał Andy’ego Warhola, co znacznie wpłynęło na jego twórczość, a także zaowocowało kilkuletnią współpracą.

Kiedy w 1987 roku zmarł Warhol, Basquiat załamał się. Młody artysta był uzależniony od narkotyków, zmarł w 1988 roku w wieku 27 lat z powodu przedawkowania.

Jean-Michel Basquiat - charakterystyka twórczości

Basquiata uznaje się za prekursora graffiti jako sztuki ulicy. Wyróżnikiem jego wczesnych prac były wyraziste, kontestacyjne napisy: „SAMO jest alternatywą Boga”, „Burżuj czuje się bezpieczny”, „Zbuduj fortecę, a potem podpal ją”. W jego pracach bardzo często pojawiały się motywy anatomiczne – przekroje ludzkiego ciała, czaszki, zęby, kościotrupy. Prawdopodobnie inspiracją Basquiata w tym zakresie był podręcznik do anatomii Henry’ego Gray’a, który w dzieciństwie dostał od matki.

Artysta był niesłychanie zdolny, pozostawił ponad 1000 obrazów, nie licząc rysunków. Jego prace malarskie były niezwykle eklektyczne, a także ekspresjonistyczne. Basquiat sięgał zarówno do motywów kultury masowej, jak i do kultury afrykańskiej czy symboli religijnych. Operował kontrastującymi, wyrazistymi barwami, jego obrazy wyrażały ogromny natłok emocji. Bardzo często odwoływał się do motywów życia w mieście i jego szybkiego tempa. Bogactwo kolorów i różnorodność kulturowych klisz, po które sięgał, odnosiły się między innymi do różnorodności, ale też tłoku i hałasu Nowego Jorku.

Niejednokrotnie Basquiat sięgał także po symbolikę bólu i rozkładu ciała. Były to dzieła pełne krzyku, apelujące do uniwersalnego języka emocji i skojarzeń, chaotyczne, a jednocześnie wyposażone w swoistą logikę. Jego najbardziej znane obrazy to: „Bokser” („Bez tytułu”), „Czaszka”, „Autoportret” czy „Papieros”.

Polecamy również:

  • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

  • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

  • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

  • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

    Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

  • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33