Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jean-Michel Basquiat - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jean-Michel Basquiat urodził się w 1960 roku w Nowym Jorku. Miał mieszane korzenie, jego matka była Portorykanką, a ojciec Haitańczykiem. Jako nastolatek zaczął malować graffiti na murach Manhattanu, podpisując się „SAMO” (Same Old Shit). Uczył się w Szkole Edwarda Murrowa, jednak jej nie ukończył. Żył ze sprzedaży koszulek i pocztówek, które sam wykonywał. W międzyczasie malował obrazy.

Przygodę z malarstwem rozpoczął po spotkaniu z Anniną Nosei, właścicielką jednej z nowojorskich galerii. Nosei zaczęła wystawiać jego prace u siebie. Jego sztukę docenił krytyk Rene Ricard, co wpłynęło na rosnącą popularność artysty. Od 1982 roku Basquiat wystawiał swoje dzieła w największych galeriach Nowego Jorku. W 1982 roku poznał Andy’ego Warhola, co znacznie wpłynęło na jego twórczość, a także zaowocowało kilkuletnią współpracą.

Kiedy w 1987 roku zmarł Warhol, Basquiat załamał się. Młody artysta był uzależniony od narkotyków, zmarł w 1988 roku w wieku 27 lat z powodu przedawkowania.

Jean-Michel Basquiat - charakterystyka twórczości

Basquiata uznaje się za prekursora graffiti jako sztuki ulicy. Wyróżnikiem jego wczesnych prac były wyraziste, kontestacyjne napisy: „SAMO jest alternatywą Boga”,

Polecamy również:

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

 • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

  Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =