Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Roman Opałka - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Roman Opałka biografia
Roman Opałka/ fot. Claude Guibert (1995)

Roman Opałka urodził się w 1931 roku w Abbeville-Saint Lucien we Francji. W 1935 roku jego rodzina wróciła do Polski. W 1940 roku została zaś deportowana do Niemiec, skąd przeniosła się po zakończeniu wojny do Francji. Następnie rodzina powróciła po raz kolejny do Polski.

W latach 1946-1948 Roman Opałka kształcił się w dziedzinie litografii i grafiki w Wałbrzychu. Od 1949 roku studiował sztukę i projektowanie w Łodzi, zaś w latach 1950-1956 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1957 roku odbył swoją pierwszą podróż do Francji. Jego pierwszą żoną była Alina Piekarczyk.

Od lat 60. prace malarza zaczęły zdobywać prestiżowe nagrody na arenie międzynarodowej. W 1976 roku Opałka poznał swoją drugą miłość, Marie-Madeleine Gazeau, a rok później na stałe wyjechał z Polski i osiedlił się we Francji. Był najdroższym polskim artystą, którego dzieła jeszcze za życia osiągały ogromną wartość. Zmarł w 2011 roku w Rzymie.

Roman Opałka - twórczość

Roman Opałka był słynnym malarzem i grafikiem, którego twórczość zalicza się do kierunku zwanego konceptualizmem. Zaczynał od tak zwanego malarstwa materii o wyraźnych cechach abstrakcyjnych. Malował obrazy przedstawiające rozmaite kształty geometryczne

Polecamy również:

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

 • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

  Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =