Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

Ostatnio komentowane
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Najważniejsze wystawy sztuki fotorealistycznej miały miejsce w 1971 roku – Bienale de Paris oraz w 1972 roku – V Documenta w Kassel.

Sama nazwa kierunku odsyła do realizmu, a więc dążenia do wiernego odtworzenia rzeczywistości w sztuce. Mamy tu jednak do czynienie niejako z przerysowaniem tej tendencji (hiper), a więc ze swoistym perfekcjonizmem, polegającym na tym, że obraz ma niejako podwajać efekt realności, czynić go bardziej wyraźnym i wręcz narzucającym się odbiorcy. Stąd hiperrealizm to nie tylko technika malarska imitująca technikę fotografowania świata, ale także metoda podkreślająca znaczenie detalu: błysku szkła, głębi koloru, kształtu portretowanych przedmiotów. Hiperrealiści byli mistrzami produkowania „efektu realności”, potrafili z niebywałą precyzją oddać najmniejsze szczegóły świata.

Mauro David Crystal dish with melons
Mauro David Crystal dish with melons/ fot. www.documentabout.it/ING/fruttiera%20con%20meloni.htm (1999)

 

Ich sztuka, mimo że na początku wzbudziła ogromne zainteresowanie (wiązano ją z wpływami

Polecamy również:

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

 • Asamblaż - definicja, przykłady, twórcy

  Asamblaż (od fr. assemblage – zbieranie) to odmiana kolażu, która polega na stworzeniu artystycznej kompozycji z gotowych przedmiotów. Asamblaż ma formę przestrzenną, a elementy, które się na niego składają, mogą mieć charakter użytkowy lub mogą to być po prostu skrawki materiałów:... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 3 =
Komentarze
tyu • 2019-06-08 10:50:46
supcio