Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Banksy - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Banksy (istnieje kilka wersji jego prawdziwego nazwiska: Robert Banks czy Robert Gunningham, Robin Baksy) urodził się w 1974 roku w Anglii. Artysta jest jednym z najsłynniejszych na świecie twórców graffiti, jednak ukrywa swoją tożsamość i nikt nie wie, jak naprawdę wygląda. Nawet kiedy jego film „Wyjście przed sklep z pamiątkami” został nominowany do Oscara w 2010 roku, Banksy nie zjawił się na ceremonii.

Jego prace zostały docenione przez krytyków, ponieważ wyróżniały się oryginalnością wyrazu. Artysta używa do grafik charakterystycznych szablonów, które zawsze nawiązują do kontekstu, w którym zostaną umieszczone, np. w 2012 roku podczas letnich igrzysk w Londynie namalował dwa obrazy graffiti ironicznie komentujące olimpiadę. Jeden z nich przedstawiał olimpijskiego zawodnika z tyczką w ręku, która przypominała rakietę, na drugim olimpijczyk przeskakiwał przez siatkę zakończoną kolczastym drutem. Przekaz grafik Banksy’ego jest zatem bardzo mocnym manifestem pacyfizmu i kontestacją komercji.

Artysta często zaopatruje swoje prace w ironiczny komentarz. Swoistym wyróżnikiem jego dzieł jest również umieszczanie ich w bardzo nietypowych miejscach, np.: w londyńskim zoo, na murach San

Polecamy również:

 • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

 • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

  Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

 • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

 • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

  Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

 • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

  Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =