Banksy - biografia i twórczość

Banksy (istnieje kilka wersji jego prawdziwego nazwiska: Robert Banks czy Robert Gunningham, Robin Baksy) urodził się w 1974 roku w Anglii. Artysta jest jednym z najsłynniejszych na świecie twórców graffiti, jednak ukrywa swoją tożsamość i nikt nie wie, jak naprawdę wygląda. Nawet kiedy jego film „Wyjście przed sklep z pamiątkami” został nominowany do Oscara w 2010 roku, Banksy nie zjawił się na ceremonii.

Jego prace zostały docenione przez krytyków, ponieważ wyróżniały się oryginalnością wyrazu. Artysta używa do grafik charakterystycznych szablonów, które zawsze nawiązują do kontekstu, w którym zostaną umieszczone, np. w 2012 roku podczas letnich igrzysk w Londynie namalował dwa obrazy graffiti ironicznie komentujące olimpiadę. Jeden z nich przedstawiał olimpijskiego zawodnika z tyczką w ręku, która przypominała rakietę, na drugim olimpijczyk przeskakiwał przez siatkę zakończoną kolczastym drutem. Przekaz grafik Banksy’ego jest zatem bardzo mocnym manifestem pacyfizmu i kontestacją komercji.

Artysta często zaopatruje swoje prace w ironiczny komentarz. Swoistym wyróżnikiem jego dzieł jest również umieszczanie ich w bardzo nietypowych miejscach, np.: w londyńskim zoo, na murach San Cristobal de Las Casas w Meksyku, na murze oddzielającym Palestynę i Izrael, ruinach w Nowym Orleanie po katastrofie Catrina.

Banksy biografia
Graffiti Banksy'ego na murze granicznym (Betlejem)/ fot. Markus Ortner (2005)

 

Banksy tworzy również liczne happeningi i rzeźby (np. eksponat przedstawiający wypchanego szczura przebranego za graficiarza, dmuchana lalka przebrana w strój więźnia, limitowane serie banknotów z wizerunkiem księżnej Diany).

W największych galeriach na świecie jego obrazy osiągają zawrotne ceny. Banksy przedstawia na nich często ikony popkultury w niecodziennych sytuacjach, np. królową Wiktorię, Kate Moss. Ponadto maluje słynne obrazy „przetworzone”, np. „Mona Lisę” czy „Nocne jastrzębie” Edwarda Hoppera. Zasłynął również z tego, że umieszczał swoje prace na największych, prestiżowych muzeach (np. mężczyzna pchający sklepowy wózek w tle jaskiniowych malowideł na British Museum) lub przemycał je i umieszczał na wystawach.

Sztuka tego artysty jest wyraźnie zaangażowana w najważniejsze wydarzenia na świecie, ma ambicję przebicia się przez ciasny schemat politycznej poprawności obowiązującej w oficjalnym dyskursie (również mediów) i pokazania indywidualnego głosu. Banksy posługując się prowokacją, niespodziewanie przywraca pamięć o fundamentalnych wartościach. Ważne miejsce w jego pracach zajmują wolność, miłość, pokój, szczęście zwykłych ludzi – zwyczajne sprawy, o które człowiek we wszystkich rejonach świata musi nieustannie walczyć.

Polecamy również:

  • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

  • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

  • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

  • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

    Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

  • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33