Minimalizm w sztuce - cechy, twórcy, przykłady

Minimalizm to jeden z kierunków współczesnej sztuki, który narodził się w latach 60. XX wieku i charakteryzował się swoistym ascetyzmem w doborze środków wyrazu. Minimalizm  w sztukach plastycznych koncentrował się wokół form najprostszych, często nawiązujących do architektury i przemysłu. Zrezygnowano tu z wszelkich elementów dekoracyjnych, których miejsce zajął monumentalny rozmiar. Zarówno kształt, jak i faktura dzieła miały być wyrazem prostoty i harmonii – komponowano więc gładkie powierzchnie i regularne obrysy. Dzieła mieszczące się w tym nurcie nie zdradzały żadnych cech dynamizmu, emanowały spokojem i bezruchem. Kolorystyka nie była intensywna, ale stonowana i jednolita.

Przedstawicielami nurtu byli: Sol LeWitt, Robert Morris, Donald Judd, Richard Serrra czy Carl Andre. Minimalizm odpowiadał na potrzeby współczesnego człowieka miasta, żyjącego w ogromnym tempie i ciągłym ruchu. Miał redukować napięcia i stresy, skłaniać do kontemplacji, być elementem ciszy w rozkrzyczanym hałasie wszechobecnej reklamy i mediów. Łagodne środki wyrazu stanowiły wyraźną opozycję wobec silnych bodźców: hałasu, zgiełku, rażących barw.

Przykładem dzieła minimalistycznego są  prostopadłościany – „L-Beams” i „Kolumny” Roberta Morrisa. Donald Judd natomiast często projektował ascetyczne meble czy rzeźby parkowe.

Minimalizm znalazł również oddźwięk w literaturze, muzyce i architekturze, wchodząc w relacje z innymi nurtami artystycznymi. Cechy minimalizmu można zauważyć w oszczędnej emocjonalnie prozie Ernesta Hemingway’a czy Raymonda Carvera. W architekturze dążenia minimalistyczne reprezentują monumentalne budynki – wieżowce i biurowce, w których widać wyraźne współgranie światła z bryłą. Charakteryzuje go również rezygnacja z łuków i ostrych krzywizn, unikanie zbędnych detali rozpraszających uwagę, oszczędność wyrazu. Ponadto jest to też forma aranżacji wnętrz, polegająca na maksymalnej redukcji elementów dekoracyjnych.

Polecamy również:

  • Socrealizm - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Socrealizm jest kierunkiem w sztuce współczesnej, którego podstawy zostały sformułowane w wyrazistej opozycji wobec nurtów awangardowych i który został zainicjowany w Związku Radzieckim w 1934 roku podczas Zjazdu Pisarzy Radzieckich w Moskwie. Więcej »

  • Postmodernizm w sztuce - cechy, przedstawiciele, dzieła

    Postmodernizm w sztuce jest bardzo ogólną nazwą dla wielu współczesnych zjawisk artystycznych, które zaistniały po epoce modernizmu. Ich istota polega na nieustannym odwoływaniu się do szeroko rozumianej sztuki nowoczesnej. Owo zjawisko sprowadza się do jednoczesnego polemizowania z modernizmem... Więcej »

  • Pop-art - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Pop art (ang. popular art – sztuka popularna) to jeden z ważniejszych kierunków w sztuce II połowy XX wieku, który został zainicjowany w Wielkiej Brytanii, zaś szczególnie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. Więcej »

  • Hiperrealizm - cechy, artyści, obrazy

    Hiperrealizm (inaczej superrealizm lub fotorealizm) to kierunek w malarstwie XX wieku. Ukształtował się on w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Historia nurtu była krótka, trwała niewiele ponad dekadę, hiperrealizm właściwie wymarł pod koniec lat 70. Nazwa została stworzona przez Daniela Abadie. Więcej »

  • Sztuka konceptualna (konceptualizm) - cechy, przedstawiciele, przykłady

    Konceptualizm (od łac. conceptus – pojęcie) – inaczej sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa to jeden z kierunków w sztuce XX wieku, którego ideowym patronem był Marcel Duchamp jako wynalazca koncepcji „ready-mades”, przedmiotów użytkowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33