Apollo i Marsjasz - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

orzekli remis. Apollo zaproponował więc zmianę zasad: muzycy mieli grać na odwróconych do góry nogami instrumentach. Dla boga było to stosunkowo łatwe, ponieważ swe melodie wykonywał na lirze, ale jak grać na odwróconej piszczałce? Pokonany podstępem sylen został na rozkaz Apollina obdarty ze skóry i przywiązany do drzewa.

W tym momencie mityczna historia się urywa, jednak podejmuje ją podmiot liryczny z wiersza Herberta. Marsjasz krzyczy z bólu, a bóg spokojnie czyści swój instrument. Jedynym uczuciem na jakie stać go względem przeciwnika jest obrzydzenie. Krzyk Marsjasz, jak podkreśla to podmiot, nie jest tylko wyciem z bólu. Sylen wypowiada w nim całe swe cierpienie i żal, co powoduje, że w rzeczywistości przemienia swój nieludzki skowyt w opowieść o bólu, którego doświadcza każdym fragmentem swego ciała.

Jak mówi podmiot liryczny, teraz właśnie rozgrywa się pojedynek właściwy. Kiedy krzyk sylena się wzmaga, bóg nie może tego znieść i odchodzi. Wówczas pod jego stopy spada skamieniały słowik, a drzewo, na którym sylen cierpi kaźń, momentalnie się starzeje. Oznacza to, że przyroda została wzruszona dziwną pieśnią Marsjasza i pod jej wpływem razem z nim odczuwa cierpienie. Nawet

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

  „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

 • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

  „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47