Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bez - interpretacja i analiza wiersza - strona 3

Boga zupełnie, zaczął odczuwać brak, którego nic nie było w stanie zażegnać, pustkę nie do wypełnienia.

Tadeusz Różewicz, pisząc swój wiersz, z pewnością miał na uwadze zmiany dokonujące się w ludzkim myśleniu. Znalazły one swój wyraz w dziełach takich myślicieli jak Fryderyk Nietzsche, Martin Heidegger czy Zygmunt Freud, ale były również spowodowane wydarzeniami II wojny światowej. Nietzsche jako pierwszy ogłaszał światu, że Bóg umarł („Gott ist tot”) i przeżywał to jako najważniejsze i najbardziej dramatyczne doświadczenie ludzkości. Tę samą problematykę podejmuje poeta. Wykreowany przez niego podmiot zdaje sobie sprawę, że sam jest winny i że przyłożył rękę do uśmiercenia Boga, a więc – ostatecznie – do swojego odejścia („czemu ja opuściłem Ciebie”).

Dlaczego Bóg jest dziś niemożliwy? Poeta widzi źródło owej niemożliwości w drastycznej sprzeczności pomiędzy dzisiejszym światem a Bogiem („może opuściłeś mnie/ kiedy próbowałem otworzyć/ ramiona/ objąć życie”). Jeśli chce się żyć, trzeba zrezygnować z Boga i na odwrót. Jednak to właśnie Bóg jest źródłem istnienia, dlatego Różewicz w „Bez” powtarza wymowny dwuwiersz:

(…) życie bez boga jest możliwe
życie bez boga jest niemożliwe.

Zobacz również

 • Kartoteka - streszczenie

  Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym chłopcem, innym razem doro...

  Więcej
 • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie.

  Więcej
 • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

  „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje sytuację z obrazu...

  Więcej
 • Różewicz Lament - interpretacja

  „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał duchowo i emocjonalnie...

  Więcej
 • Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po zakończeniu wojny.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28