Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Termopile polskie - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Termopile polskie” to wiersz polemiczny, nawiązujący do słynnej obrony spartańskich żołnierzy przed nieporównywalnie większymi siłami wroga. Walka w wąwozie termopilskim przeszła do historii i stała się synonimem heroizmu i poświęcenia.

U Różewicza patos zostaje zastąpiony brzydotą, okropieństwem, dosłownością. Śmierć ukazana jest w wymiarze fizjologicznym, pojawiają się tu mózgi, arterie, flaki. Dosadne słownictwo odbiera obrazowi śmierci wszelką wzniosłość. Poeta pragnie ukazać prawdę o wojnie, o zabijaniu i umieraniu. Kontrast między poetyckim patosem i rzeczywistością oddaje strofa: „partyzant dźwiga/ flaki niebieskie/ rozwalony na polu chwały/ poległ”. „Pole chwały” i czasownik „poległ” to zwroty charakterystyczne dla literatury opiewającej bohaterskie czyny. U Różewicza partyzant dźwiga swoje flaki, leży rozwalony – w słowach tych brak wzniosłości, to nie legenda, lecz rzeczywistość.

Kolejne strofy zawierają brutalny opis cierpienia i śmierci. Poeta tworzy ten przejmujący obraz za pomocą metafor („mury obrastały mózgami”, „Przebite na ciemność oczy”), porównań („głowy ciosane łopatą/ jak meduzy z purpurowym rdzeniem”) i epitetów („sine krocze”, „miedzianowłosy Żyd”). Badacze

Polecamy również:

 • Kartoteka - streszczenie

  Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym... Więcej »

 • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie. Więcej »

 • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

  „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje... Więcej »

 • Różewicz Lament - interpretacja

  „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał... Więcej »

 • Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =