Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Różewicz jako poeta niepokoju moralnego i komentator rzeczywistości

Ostatnio komentowane
Xdddddd
rox • 2019-11-20 20:10:39
grgr
gfgfffg gfg • 2019-11-20 16:36:17
Skomentuj tekst
Imię/nick • 2019-11-20 15:12:50
Bardzo dobry
Halina • 2019-11-20 07:38:50
pięknie
ao • 2019-11-19 18:45:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Już debiutancki tomik Różewicza (nie uwzględniając „Ech leśnych”) pt.: „Niepokój” jest zapisem doświadczenia lat wojny i okupacji. Niepokój autora budzi przede wszystkim bankructwo idei, upadek moralności. Na tle zniszczeń wojennych najdobitniej on ukazuje zniszczenia poczynione w ludzkiej psychice. „Ocalony” to – jednocześnie – człowiek wewnętrznie wypalony. Wojna dokonała straszliwych spustoszeń w jego sferze duchowej. Utracił pojęcie o granicy pomiędzy dobrem i złem: „Jednakowoż waży cnota i występek”.

Różewicz wyraźnie odróżnia dawniej od dziś, np.: dziś „piłka nie jest okrągła/ mecz jest sprzedany/ sędzia jest kupiony”, „Światło bramki/ zastąpiło światło wiekuiste”). Analizując rzeczywistość powojenną, akcentuje upadek wartości, jakie wcześniej podsuwały ludziom religia, filozofia, etyka. Wszystkie one okazało się iluzją. Żadna idea nie powstrzymała ludzi przed wzajemnym mordowaniem się. Okrucieństwo osiągnęło niespotykane wcześniej rozmiary („widziałem furgony porąbanych ludzi” - „Ocalony”; „Pod czystymi szybami/ Leżą sztywne włosy uduszonych/ W komorach gazowych”- „Warkoczyk”, ). Podstawowe pojęcia utraciły swoje znaczenie, stały się pustymi nazwami, a wzniosłe idee - frazes

Polecamy również:

 • Kartoteka - streszczenie

  Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym... Więcej »

 • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie. Więcej »

 • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

  „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje... Więcej »

 • Różewicz Lament - interpretacja

  „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał... Więcej »

 • Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =