Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po zakończeniu wojny, kiedy wspomnienia były jeszcze świeże, a wielu nadal żyło przede wszystkim sprawami związanymi z wojną.

„Warkoczyk” jest wierszem niezwykle ascetycznym. Różewicz powstrzymał się od wypowiedzenia zbyt wielu słów; zresztą, utwory Różewicza często odznaczają się surowością formy.

Podmiot liryczny opowiada historię kobiet, trafiających w niezliczonej ilości transportów do obozu w Oświęcimiu. Elementem, który przenosi nas z rzeczywistości wojennej do teraźniejszości, są ich włosy. W wierszu są one symbolem żywego człowieka, jednak obecność włosów w gablotach muzealnych dobitnie świadczy o losie ich właścicielek.

Poeta zdaje się dziwić paradoksalnemu charakterowi sytuacji, której – jako człowiek odwiedzający muzeum – jest uczestnikiem. Jak to się stało, że ludzkie włosy zamieniły się w muzealny eksponat umieszczony za szybą? Dlaczego nikt tych włosów – tak jak to się dzieje w przypadku włosów ludzi – nie dotyka, nie docierają do nich promienie słoneczne ani krople deszczu?

(…) Nie prześwietla ich światło
nie rozdziela wiatr
nie dotyka ich dłoń
ani deszcz ani usta (…).

Podmiot liryczny natrafia na „szary warkoczyk/ mysi ogonek ze wstążeczką”. Obraz ten nie pozostawia wątpliwości, że w komorach gazowych ginęły także dzieci.

W tym miejscu mógłby pojawić się lament podmiotu lirycznego nad okrucieństwem świata i ludzkim cierpieniem. Podmiot liryczny nie wyraża jednak emocji, w sposób wyważony i opanowany opisuje to, co widzi. Jego spokój, ostrość wzoru i surowość opisu, skontrastowane z ogromem cierpienia zagazowanych kobiet, budują dramatyczne napięcie w wierszu.

Polecamy również:

 • Kartoteka - streszczenie

  Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym... Więcej »

 • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie. Więcej »

 • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

  „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje... Więcej »

 • Różewicz Lament - interpretacja

  „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał... Więcej »

 • List do ludożerców - interpretacja i analiza

  Wiersz „List do ludożerców” powstał w wyniku obserwacji funkcjonowania społeczeństwa w Polsce komunistycznej. Tadeusz Różewicz dostrzegał wówczas, że oprócz represji nakładanych przez system, istniało w społeczeństwie egoistycznie nastawienie przede wszystkim na prywatne... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55