Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bez - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz pt.: „Bez” jest charakterystycznym przykładem dla tej części twórczości Tadeusza Różewicza, w której podejmuje problemy związane z duchową kondycją współczesnych. To nastawienie na świat wewnętrzny człowieka z pewnością ma swoje źródło między innymi w przeżyciu okropności wojny. Różewicz, będąc uważnym obserwatorem rzeczywistości, dostrzegł jednak, że wojna była wyłącznie początkiem stopniowego niszczenia duchowej sfery człowieka, co widoczne jest szczególnie w jego późniejszej twórczości.

Znamienny jest fakt, że poeta wskazuje, iż po części ludzie sami doprowadzili do takiej sytuacji. W swoich Różewicz niejednokrotnie próbuje dociec, czy istniała inna droga.

W pierwszej strofoidzie (nie jest to regularna strofa) „Bez” podmiot liryczny konstatuje następujący fakt: najważniejszy dla człowieka jest moment narodzin i śmierci Boga. Interesujące jest w tym kontekście pytanie, dlaczego nie mówi się tu raczej o całkowitej nieobecności Boga, tylko opowiada się o nim tak, jakby kiedyś istniał i nagle umarł. Taki opis nie dziwi, gdy mowa o człowieku, Bóg jednak – jeśli przyjąć, że jest – nie może przestać istnieć.

Z perspektywy ludzkiej takie zdarzenie jest jednak do wyobrażenia: Bóg

Polecamy również:

 • Kartoteka - streszczenie

  Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym... Więcej »

 • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie. Więcej »

 • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

  „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje... Więcej »

 • Różewicz Lament - interpretacja

  „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał... Więcej »

 • Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =