Krzyczałem w nocy - interpretacja i analiza wiersza

„Krzyczałem w nocy” to krótkie wyznanie człowieka, który przeżył straszną tragedię. Możemy zakładać, że chodzi o doświadczenia wojenne, na co wskazują słowa: „Umarli stali/ W moich oczach”), choć autor nie precyzuje, co dokładnie jest przyczyną jego koszmaru.

Podmiot liryczny zapewne wielokrotnie był świadkiem ludzkiej śmierci, stracił bliskich ludzi, widział cierpienie i konanie niewinnych. Wszystko to nie daje o sobie zapomnieć nawet wtedy, gdy bezpośrednie zagrożenie minęło. Wojna się skończyła, jednak w pamięci poety tkwią przerażające obrazy, które nocą powracają. Ciemność wyzwala lęki i koszmary.

Wiersz jest bardzo krótki, składa się z dziewięciu wersów. Tytuł (tożsamy z pierwszym wersem) wprowadza sytuację liryczną – podmiot liryczny wyznaje, że w nocy dręczyły go koszmary tak potworne, że obudził się z krzykiem. Kolejny fragment opisuje obraz, który wzbudził takie przerażenie. To umarli „cicho uśmiechnięci” – metafora ta oddaje łagodność sennej mary, która kontrastuje z wrażeniem, jakie wywołuje w śniącym: „Ostrze ciemności/wchodziło we mnie/ Zimne martwe”. Umarli we śnie byli spokojni, uśmiechnięci, cisi, choć – jak możemy się domyślać – ich śmierć była gwałtowna i przedwczesna, nie miała w sobie nic z łagodności. To dlatego ów sen generuje krzyk, strach i „otwiera wnętrzności”.

Nagromadzenie metafor („ostrze ciemności”, „otwarło moje wnętrzności”) pozwala w krótkiej formie zawrzeć złożoną treść. Ująć w słowa doświadczenie, które się słowom wymyka. Opisać przerażenie, jakie wywołuje wspomnienie największej traumy – uczestniczenia jako w świadek w śmierci.

Polecamy również:

 • Kartoteka - streszczenie

  Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym... Więcej »

 • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie. Więcej »

 • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

  „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje... Więcej »

 • Różewicz Lament - interpretacja

  „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał... Więcej »

 • Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55