Krzyczałem w nocy - interpretacja i analiza wiersza

„Krzyczałem w nocy” to krótkie wyznanie człowieka, który przeżył straszną tragedię. Możemy zakładać, że chodzi o doświadczenia wojenne, na co wskazują słowa: „Umarli stali/ W moich oczach”), choć autor nie precyzuje, co dokładnie jest przyczyną jego koszmaru.

Podmiot liryczny zapewne wielokrotnie był świadkiem ludzkiej śmierci, stracił bliskich ludzi, widział cierpienie i konanie niewinnych. Wszystko to nie daje o sobie zapomnieć nawet wtedy, gdy bezpośrednie zagrożenie minęło. Wojna się skończyła, jednak w pamięci poety tkwią przerażające obrazy, które nocą powracają. Ciemność wyzwala lęki i koszmary.

Wiersz jest bardzo krótki, składa się z dziewięciu wersów. Tytuł (tożsamy z pierwszym wersem) wprowadza sytuację liryczną – podmiot liryczny wyznaje, że w nocy dręczyły go koszmary tak potworne, że obudził się z krzykiem. Kolejny fragment opisuje obraz, który wzbudził takie przerażenie. To umarli „cicho uśmiechnięci” – metafora ta oddaje łagodność sennej mary, która kontrastuje z wrażeniem, jakie wywołuje w śniącym: „Ostrze ciemności/wchodziło we mnie/ Zimne martwe”. Umarli we śnie byli spokojni, uśmiechnięci, cisi, choć – jak możemy się domyślać – ich śmierć była gwałtowna i przedwczesna, nie miała w sobie nic z łagodności. To dlatego ów sen generuje krzyk, strach i „otwiera wnętrzności”.

Nagromadzenie metafor („ostrze ciemności”, „otwarło moje wnętrzności”) pozwala w krótkiej formie zawrzeć złożoną treść. Ująć w słowa doświadczenie, które się słowom wymyka. Opisać przerażenie, jakie wywołuje wspomnienie największej traumy – uczestniczenia jako w świadek w śmierci.

Polecamy również:

  • Kartoteka - streszczenie

    Tekst „Kartoteki” jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą rozmów, jakie prowadzą pojawiające się na scenie dramatu osoby. Niektóre z nich to osoby z teraźniejszości, inne pochodzą z przeszłości Bohatera. Główny Bohater to człowiek w nieokreślonym wieku – raz jest małym... Więcej »

  • Ocalony - interpretacja i analiza wiersza

    Utwór „Ocalony” powstał pod wpływem wojennych doświadczeń Tadeusza Różewicza. Jako młodemu człowiekowi przyszło mu się zmierzyć z okropnościami trudnymi do wyobrażenia: obozy koncentracyjne, komory gazowe, dzielenie ludzi ze względu na rasę i eliminowanie ich ze względu na pochodzenie. Więcej »

  • Prawa i obowiązki - interpretacja i analiza wiersza

    „Prawa i obowiązki” to kolejny wiersz Tadeusza Różewicza, którego powstanie można łączyć z doświadczeniami wojennymi poety. Uzasadnione jest przypuszczenie, że opisana zmiana postawy światopoglądowej dokonała się właśnie pod ich wpływem. W pierwszej części utworu podmiot liryczny opisuje... Więcej »

  • Różewicz Lament - interpretacja

    „Lament”, podobnie jak inny wiersz poety – „Ocalony”, powstał w wyniku głęboko bolesnego przeżycia przez Różewicza okresu wojny. Bardzo charakterystyczna dla tej poezji jest refleksja nad kondycją człowieka, któremu udało się fizycznie przetrwać, ale który przegrał... Więcej »

  • Warkoczyk - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz pt.: „Warkoczyk” powstał pod wpływem wrażeń wyniesionych z pobytu poety w muzeum w Oświęcimiu. Do dzisiaj napawa ono odwiedzających grozą i smutkiem, jednak zaraz po wojnie każda wizyta w tym miejscu kaźni była jeszcze bardziej dramatyczna. Muzeum utworzono w 1947 roku, zaledwie dwa lata po... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17