Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ze szczytu schodów - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

alkoholu. Obraz egzystencji prostego obywatela jest szary i przygnębiający.

„Oni” należą do innej rzeczywistości. Zwykłym obywatelom ukazują się rzadko, nie rozmawiają z nimi, przeciwnie – gestem nakazują milczenie. Jest to alegoria cenzury, która zabrania poruszać pewne tematy. Między tymi dwoma światami brak komunikacji. Świadczy o tym nierealne marzenie podmiotu lirycznego, by ludzie „ze szczytu schodów” kiedyś z nimi zwyczajnie porozmawiali, „jak człowiek z człowiekiem”, bez używania napuszonych frazesów i politycznej nowomowy.

Mimo niezadowolenia i poczucia ucisku, podmiot liryczny odrzuca możliwość rewolucji. Nie wierzy w to, że gwałtowny zryw i strącenie głów tych, „którzy stoją na szczycie”, przyniesie zmianę na lepsze: „wiemy jak łatwo odrastają głowy/ i zawsze na szczycie zostaje/ jeden albo trzech”. Śmierć kilku przywódców nie obali systemu, ich miejsce zajmą nowi, którzy przywrócą dawny porządek. Dlatego poeta odcina się od rewolucjonistów: „nie jesteśmy z tych/ co zaciskają pięści”, a ich ideologię nazywa bajką.

Wymowa wiersza jest pesymistyczna, utwór nie pozostawia nadziei na poprawę sytuacji zwykłego człowieka. Pozostaje mu tylko podporządkowanie władzy. Podmiot liryczny wyraża przekonanie, że nic się nie zmieni:

(…) więc dalej/ będziemy uprawiali/ nasz kwadrat ziemi/ nasz kwadrat kamienia/ z lekką głową/ papierosem za uchem/ i bez kropli nadziei w sercu (…).

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

  „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

 • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

  „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =