Rzeka Emilii Kiereś to współczesna powieść młodzieżowa. Motyw podróżowania ma tu wyraz metaforyczny, dotyczy dojrzewania i wewnętrznej przemiany bohatera. Napisana w narracji trzecioosobowej.
Znaczenie tytułu
Rzeka to symbol podróży i przemian bohatera – proces jego dojrzewania. Rozpoczyna swój bieg w górach i stale towarzyszy Kilianowi – głównemu bohaterowi powieści, wyznaczając cel jego podróży. Bohater dostrzega ją po raz pierwszy w momencie, w którym zaczyna poszukiwania ojca, zdobywając Najwyższy Szczyt. Wygląd rzeki zmienia się wraz z przemianami wewnętrznymi bohatera – najpierw jest brudna, kiedy przebywa on w obozie Sambora, a potem, kiedy postanawia naprawić błędy wpada do morza i w drodze powrotnej chłopiec obmywa twarz już w źródlanej wodzie.
Problematyka
Jest to opowieść o dojrzewaniu i o tym, że każdy ma prawo popełniać błędy – musi jedynie odnaleźć w sobie odwagę, by stawić im czoło i je naprawić, tak jak czyni to bohater powieści. Naiwny chłopiec zmienia się na oczach czytelników w poważnego i odważnego mężczyznę. Jego błędy wynikają głównie z młodego wieku, co zauważa nie tylko jego ojciec, ale także staruszka, która się nim opiekuje. Ważnym elementem tej powieści