Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powojenna krytyka literacka - opracowanie

Ostatnio komentowane
nice
olofmeister • 2019-02-17 13:42:49
No!I don't want that!
GiveMeTheBread • 2019-02-16 18:50:08
Gdyby nie prawa socjalne i ekonomiczne korporacje by robiły to co by chciały.
Posthumous Play • 2019-02-16 16:11:14
Not rozumiem... im anderstend
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
zapraszam na youtube kanał szkodziu
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powojenna krytyka w okresie stalinizmu rozwijała się w obrębie dwóch głównych modeli. Pierwszym z nich był model oficjalny, a więc bełkot nowomowy i ogólników, drugi z nich stanowił natomiast wzorzec krytyki operującej językiem fachowym, wręcz hermetycznym, który dość skutecznie opierał się zgubnym skutkom socrealizmu.

Najważniejszymi ośrodkami toczonych dyskusji były „Tygodnik Powszechny” Jerzego Turowicza, „Twórczość” redagowana przez Kazimierza Wykę, a następnie związana z obozem władzy „Kuźnica”. Najbardziej istotne spory tego okresu dotyczyły np. pisarstwa Josepha Conrada. Dyskusję te zapoczątkował Jan Kott w artykułach takich, jak „O laickim tragizmie (Conrad i Malraux)” czy „Historia miarą człowieka”. Inną ważną debatą była dyskusja o realizmie. Można tu wymienić np. słynny artykuł Wyki „Tragiczność, drwina, realizm”.

Tymczasem październikowa odwilż dała szansę zaistnienia „młodej krytyce”. Należy tu wymienić przede wszystkim krakowską szkołę krytyki pod wodzą profesora Kazimierza Wyki, z której wywodzili się Jan Błoński, Ludwik Flaszen i Andrzej Kijowski i Konstanty Puzyna.

To oni stali się głównymi kontestatorami socrealizmu, atakowali literaturę okresu stalinizmu i ogłaszali

Polecamy również:

 • Éric-Emmanuel Schmitt - biografia i twórczość

  Éric-Emmanuel Schmitt jest francuskim pisarzem - dramaturgiem, eseistą, powieściopisarzem. Urodził się 28 marca 1960 w Sainte-Foy-lès-Lyon. Z wykształcenia jest filozofem - w latach 1980-1985 uczęszczał École normale supérieure, elitarnej francuskiej uczelni.... Więcej »

 • Polska (1945-1989) - tło historyczne i kalendarium najważniejszych wydarzeń

  Polska po 1945 roku na mocy postanowień konferencji w Jałcie znalazła się w radzieckiej strefie wpływów. W latach 1945-1948 komuniści stopniowo przejmowali władzę w kraju. Nastąpiło zamknięcie granic i izolacja społeczeństwa od wiadomości ze świata zewnętrznego. Więcej »

 • Europa (1945-1989) - tło historyczne i kalendarium najważniejszych wydarzeń

  W lutym 1945 roku odbyła się decydująca konferencja Wielkiej Trójki (Józef Stalin, Winston Churchill i Franklin Roosevelt) w Jałcie, na której ustalono przyszły podział Europy na strefę wpływów Związku Radzieckiego i strefę zachodnią. 8 maja 1945 roku hitlerowskie Niemcy podpisały akt... Więcej »

 • Światopogląd i filozofia współczesna - charakterystyka

  Światopogląd i filozofia współczesna są bardzo zróżnicowane. W latach 50. dużą popularność w Europie zyskał prąd myślowy, który zrodził się w międzywojniu, a mianowicie egzystencjalizm. Filozofia stworzona prze Martina Heideggera, Jena Paula Sartre’a i Karla Jaspersa stała się podstawą... Więcej »

 • Sztuka współczesna - charakterystyka ogólna

  Sztuka współczesna obfituje w wielość nurtów, zjawisk i teorii. W latach 50. widać wyraźną przepaść między Europą Wschodnią a Zachodem. W krajach socjalistycznych obowiązującą doktryną w sztuce stał się socrealizm, który zagarnął wszystkie jej dziedziny. Sztuka była tu narzędziem ideologii i... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =