Karol Wojtyła, Przed sklepem jubilera. Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat – opracowanie

Karol Wojtyła napisał trzyaktowy dramat, który wydano w 1960 roku. Jego tematem jest miłość i małżeństwo, a głównymi bohaterami trzy pary – każdej z nich jest poświęcony osobny akt:

 • akt I – Sygnały (Teresa, Andrzej),
 • akt II – Oblubieniec (Anna, Stefan),
 • akt III – Dzieci (Monika, Krzysztof).

Utwór przedstawia wartości moralne i duchowe, które powinny towarzyszyć każdemu człowiekowi zmierzającemu do sakramentu małżeństwa. To odezwa do młodych ludzi, że warto otworzyć serca na Boży dar Miłości.

Geneza utworu

Karol Wojtyła nauczał, że miłość jest darem Boga, a dwoje ludzi, którzy tworzą związek prowadzący do wspólnego życia, są połączeni uczuciem podobnym do miłości absolutnej, jaką Bóg darzy człowieka stworzonego na Jego obraz i podobieństwo.

Tym dramatem Wojtyła chciał zwrócić uwagę młodych ludzi na to, by dążyli do zrozumienia, czym jest prawdziwa miłość małżeńska. Podkreśla, że jej podstawą jest wierność, uczciwość, wolność i odpowiedzialność. Te cechy świadczą o dojrzałości człowieka i jego gotowości do zawarcia małżeństwa. Zapewniają szczęśliwy związek, autentyczną radość i spokój.

Dramat skupia się na trzech parach, które dążyły do życia w małżeństwie. Autor ucieka się również do metafor, które mają uosabiać absolutne Istnienie i Miłość.

Karol Wojtyła napisał ten dramat poetycki w 1960 roku i w tym też roku został wydany przez Wydawnictwo Znak. Nad linearnym ciągiem zdarzeń dominują subiektywne punkty widzenia bohaterów. Ważne jest skupienie na przekazie, a nie na ciągu fabularnym (definicja dramatu poetyckiego).

Czas i miejsce akcji

Nie są określone, mają charakter uniwersalny. Można przypuszczać, że to czasy współczesne autorowi, tj. lata 50–60., ale potem następuje historia dzieci bohaterów pierwszego i drugiego aktu, która jest już znacznie późniejszym okresem.

Streszczenie

Akt I – Andrzej i Teresa

Andrzej i Teresa są parą, która stoi przed sklepem jubilerskim i oglądają przez witrynę złote obrączki ślubne. Przypominają sobie, jaką drogę musieli przebyć, aby znaleźć się właśnie w tym miejscu, aby podjąć decyzję o wzięciu ślubu.  To, że podjęli taką świadomą decyzję, świadczy o tym, że stali się dojrzali. Kiedy wchodzą do sklepu jubilerskiego, proszą o  pokazanie obrączek i sprzedawca zabiera je z wystawy, podając im do przymierzenia.  Andrzej i Teresa mają zamiar je kupić, więc jubiler kładzie je na specjalnej wadze w  celu określenia ich wartości. Wypowiada wówczas bardzo ważne słowa, która zapadają w pamięci Andrzeja. Sprzedawca zwraca uwagę przyszłym małżonkom, że ciężar kupowanych przez nich obrączek nie jest ciężarem metalu, ale ciężarem właściwym każdego z nich osobno i ich razem. Jubiler, jako filozof, przekazuje niezwykłą mądrość, zaznacza, że wartość złotych obrączek, nadal jest taka sama, ponieważ przedstawiają one prawdziwą miłość.

Takie uczucie prowadzi do trwałej więzi i zawarcia małżeństwa. Oboje przyszli małżonkowie wiążą miłość z krzyżem Chrystusa – źródłem miłości i zbawienia ludzkości.

Akt II – Anna i Stefan

Anna, żona Stefana idzie do jubilera, aby po kilkuletnim nieudanym małżeństwie sprzedać obrączkę. Miała być ona dla niej symbolem szczęścia, ale została jedynie symbolem żalu i rozpaczy. Kiedy daje obrączkę do zważenia, jubiler kładzie ją na wadze i odkrywa, że jest ona warta równe 0. Wówczas zwraca kobiecie bezwartościowy przedmiot, mówiąc, ze jego waga jest specyficzna. Ona nie waży metalu, tylko los człowieka.

Po raz kolejny jubiler-filozof pokazuje niezwykłą mądrość. Posiada nieomylną wagę, która mierzy nie tylko wartość duchową osób kupujących obrączki, ale także osób, które przybywają

Polecamy również:

 • Umberto Eco - biografia, twórczość, poglądy

  Umberto Eco (ur. 05.01.1932) – włoski pisarz, filozof, semiotyk, mediewista. Urodził się w Aleksandrii. W młodości pomimo sprzeciwu ojca (który przeznaczył syna do zawodu prawnika) postanowił wstąpić na Uniwersytet w Turynie, by studiować średniowieczną filozofię i literaturę. Więcej »

 • Éric-Emmanuel Schmitt - biografia i twórczość

  Éric-Emmanuel Schmitt jest francuskim pisarzem - dramaturgiem, eseistą, powieściopisarzem. Urodził się 28 marca 1960 w Sainte-Foy-lès-Lyon. Z wykształcenia jest filozofem - w latach 1980-1985 uczęszczał École normale supérieure, elitarnej francuskiej uczelni.... Więcej »

 • Andrzej Sapkowski - biografia, książki, nargrody

  Andrzej Sapkowski - jeden z najpopularniejszych polskich twórców fantasy. Znany przede wszystkim jako autor bestselerowej sagi o Wiedźminie opowiadającej historię Geralta z Rivii. Więcej »

 • Barbara Kosmowska

  Barbara Kosmowska (ur. w 1958 r.) - polska powieściopisarka, autorka ksiażek dla dorosłych i młodzeży. Więcej »

 • Zygmunt Kubiak - biografia, twórczość

  Zygmunt Kubiak (1929-2004) – polski pisarz, eseista, tłumacz, historyk literatury, znawca historii i literatury starożytnej Grecji i Rzymu. Interesował się również literaturą staropolską i angielską poezją romantyczną. Samodzielnie nauczył się greki. Debiutował w wieku 17 lat w „Młodej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ja chce biografie
• 2023-12-03 17:07:01
znacie matlandię biorę od niej kursy matematyczne
• 2023-12-03 16:32:58
słabeeeeeeeeeeeeeee
• 2023-12-03 16:01:35
Dzień dobry, może warto żebyście przeczytali choć raz utwór Borgesa, który Pańs...
• 2023-12-03 13:10:12
ie fainid i nalepiei
• 2023-12-02 12:13:26