Pan od przyrody - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

tylko i wyłącznie o konkretną osobę:

Nie mogę przypomnieć sobie
jego twarzy.

Skoro podmiot liryczny zupełnie nie potrafi przywołać rysów twarzy - które przecież najbardziej indywidualizują, ponieważ po rysach rozpoznajemy znane nam osoby - można uznać, że wiersz dotyczy wszystkich nauczycieli, którzy w jakiś sposób pozytywnie oddziałali na proces dojrzewania osoby mówiącej w wierszu. Wówczas pan od przyrody staje się symbolem każdego dobrego wychowawcy. Następnie wymienione są rzeczy, których odkrycie zawdzięcza się wspominanemu nauczycielowi.

W części środkowej wiersza następuje złamanie nastroju, mowa bowiem o tragicznej śmierci ulubionego pedagoga:

(...) w drugim roku wojny
zabili pana od przyrody
łobuzy od historii.

„Łobuzami od historii” są ci, którzy wywołali wojnę i w sposób bestialski obchodzili się z wrogami. Podmiot liryczny jednak powstrzymuje się od dokładnych określeń, w jaki sposób zginął nauczyciel. Najistotniejsze jest to, że w spokojne życie nagle wdarła się historia i położyła mu kres.

Następnie podmiot liryczny zastanawia się nad życiem pana od przyrody po śmierci. Rozważa dwie możliwości: mógł on trafić do nieba i z pewnością znalazł tam zasłużony odpoczynek i czas, by zająć się swoimi zainteresowaniami. Druga możliwość polega na tym, że pan od przyrody jednak nie dostał się do nieba. Ale w tej sytuacji podmiot liryczny wcale nie przypuszcza, by jakaś piekielna kara spotkała nauczyciela. Raczej zmienił się on w żuka i spaceruje gdzieś pomiędzy liśćmi. W obu przypadkach pan od przyrody nie przegrywa z mordercami. Jedyne, co mogli mu zrobić, to zmienić sposób jego istnienia, ale z pewnością nie unicestwić.

Cały wiersz jest wielkim hołdem dla wspominanego nauczyciela, ale także dla wszystkich pedagogów, którzy zginęli w czasie wojny.

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

  „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

 • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

  „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
Kala
2018-05-08 10:39:29
Uważam, że całe opracowanie jest swietnieza zrobione. Mam tylko jedno pytanie co do koncówki wiersza. Co oznacza "w pokojuszkole profesorskim na końcu korytarza liści" ( dwie ostatnie linijki utworu ) ? Ponieważ w interpretacji nie bylo mowy o końcu wiersza
Ostatnio komentowane
Autor urodził się na wsi Korolowka k. Tarnopola.
Jerzy Zawadzki • 2021-08-01 17:42:54
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39