New Age to inaczej ruch Nowej Ery bądź Nowej Epoki, stanowiący eklektyczny nurt myślenia, który zrodził się w drugiej połowie XX wieku. New Age jest swoistą syntezą elementów różnych filozofii i religii.
Światopogląd tego ruchu jest zakorzeniony w astrologii, okultyzmie, spirytyzmie i w rozmaitych tradycjach duchowych, często orientalnych, jak np. hinduizm, ale też Zen czy gnoza. Z drugiej strony, w ideologii tej pojawiają się również elementy współczesnych nauk ścisłych: fizyki, astrofizyki czy informatyki. Istotne znaczenie dla rozprzestrzenienia się New Age miały także młodzieżowe ruchy kontestacyjne końca lat 60, np. hippisi.
Do prekursorów New Age zalicza się: Alice Bailey, Rudolfa Steinera, Teilharda de Chardina czy Marilyn Ferguson. Ta ostatnia jest autorką jednej z najważniejszych publikacji ruchu - „The Aquarian Conspiracy” („Konspiracja Wodnika”). Według prezentowanej przez nią teorii, Nowa Era ludzkości będzie epoką Wodnika, w przeciwieństwie do właśnie przemijającej epoki Ryb. Każda z er w dziejach światach charakteryzuje się, zgodnie z tą teorią, odrębnym światopoglądem i religią. Epoka Ryb była okresem triumfu chrześcijaństwa (ryba to symbol chrześcijaństwa). Nowa era ma zaś zupełnie odmienić oblicze świata – przyniesie okres harmonii, pokoju i szczęścia. Ludzkość zjednoczy się pod sztandarem jednej uniwersalnej religii i wspólnych celów. Globalizacja i postęp techniczny sprzyjają owej metamorfozie, która już wkrótce ma stać się rzeczywistością.
New Age nie jest jednak jednolity pod względem światopoglądowym, istnieją w jego obrębie bardzo różne odłamy, mniej i bardziej radykalne. Zasadniczo jednak można zauważyć inspiracje panteistyczne i monistyczne. Dochodzi tu do zatarcia tradycyjnych opozycji pomiędzy duchem i materią. W rezultacie Bóg jest postrzegany nie w kategoriach osobowych, ale jako wszechobecna, jednocząca energia, zaś człowiek może być zrównany jednocześnie ze światem czy z Bogiem. Naczelną ideą New Age jest bowiem idea jedności. Wtajemniczenie w sferę metafizyczną może odbyć się za pomocą rozmaitych technik medytacji, jogi czy afirmacji. To zapewnia człowiekowi rozwój wyższej świadomości. Ezoteryka łączy się tu jednocześnie z psychologią – stosowane techniki medytacyjne mają za zadanie dokonanie realnych zmian w myśleniu i działaniu człowieka.