Claude Levi-Strauss - biografia i działalność

Claude Levi-Strauss urodził się w 1908 roku w Brukseli w Belgii, w rodzinie żydowskiej. Wychowywał się we Francji. Ukończył filozofię na francuskiej Sorbonie, gdzie studiował również prawo. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel filozofii w gimnazjum. Następnie w ramach francuskiego projektu kulturalnego wyjechał do Brazylii, gdzie wykładał na uniwersytecie w Sao Paulo. Był to jednocześnie początek jego działalności etnograficznej. Przyglądał się wówczas kulturze plemion Guaycuru i Bororo zamieszkujących amazońską dżunglę.

Claude Levi-Strauss biografia
Claude Levi-Strauss/ fot. UNESCO/Michel Ravassard (2005)

 

W 1940 roku Levi-Strauss wrócił do Francji, by walczyć na froncie, ale po kapitulacji kraju wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako nauczyciel w New School for Social Research. Tam też zetknął się z antropologią amerykańską i Romanem Jacobsonem, wywodzącym się z Praskiej Szkoły Językowej, który znacząco wpłynął na jego poglądy. Po II wojnie światowej Levi-Strauss przez trzy lata był attache kulturalnym Francji w Waszyngtonie. Do Paryża powrócił w 1948 roku. Jego książka doktorska „Elementarne struktury pokrewieństwa” szybko zyskała znaczną popularność.

Następnie antropolog pracował w „sekcji religioznawstwa porównawczego ludów niepiśmiennych”.

Polecamy również:

 • Egzystencjalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Egzystencjalizm to jeden z najważniejszych prądów filozofii XX wieku, który zdobył wielką popularność w czasie II wojny światowej, a także w latach 50., stając się inspiracją dla wielu znanych artystów. Więcej »

 • Personalizm - definicja, rodzaje, przedstawiciele

  Personalizm (od łac. persona – osoba) to jeden ze współczesnych nurtów filozoficznych, który koncentruje się na szczególnym znaczeniu osoby ludzkiej, jej pragnień, dążeń i niepodważalnej wartości człowieka. Więcej »

 • Postmodernizm - definicja, przedstawiciele, założenia

  Postmodernizm jest zbiorem różnorodnych nurtów myślenia, filozofii oraz koncepcji artystycznych, których zasadnicza cecha sprowadza się do tego, że zaistniały one „po” modernizmie, czyli po nowoczesności. Kierunki te zwykle sytuują się w opozycji do modernizmu, ale jednocześnie... Więcej »

 • Strukturalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Strukturalizm to jeden ze współczesnych kierunków filozoficznych, ale też kierunek wielu innych dyscyplin – takich jak literaturoznawstwo, psychologia czy socjologia – którego największy rozkwit przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Jak wskazuje jednak Anna Burzyńska, można przyjąć,... Więcej »

 • Hermeneutyka - defnicja, założenia, przedstawiciele

  Termin hermeneutyka wywodzi się z greki i ma korzenie antyczne. Greckie „hermeneus” znaczy tyle, co: „tłumacz z innego języka”. Jak wskazuje Michał Paweł Markowski, hermeneutyka obejmuje trzy podstawowe znaczenia. Po pierwsze, jest to hermeneutyka techniczna, obejmująca hermeneutykę... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56