Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jacques Derrida - biografia i filozofia

Jacques Derrida urodził się w 1930 roku w Algierii, w rodzinie żydowskiej. Lata jego wczesnej młodości przypadły na II wojnę światową. W 1942 roku ze względu na swoje pochodzenie Derrida został wyrzucony z francuskiej szkoły średniej. Po wojnie zaczął studia w Ecole Normale Superieure. W 1957 roku otrzymał stypendium Uniwersytetu Harvarda. W Bostonie wziął ślub z Marguerite Aucouturier, z którą miał dwóch synów.

Na początku lat 60. Derrida wykładał filozofię na francuskiej Sorbonie, był asystentem Paula Ricoeura. Następnie pracował na kilku innych prestiżowych stanowiskach akademickich. Założył również kolegium filozoficzne, niejako odrębne od struktur uniwersyteckich (College International de Philosophie). W latach 80. związał się z Sylviane Agacinsky, z którą miał syna.

Derrida zrobił dużą karierę w Stanach Zjednoczonych, był profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego, a także wykładał w Yale czy w Nowym Jorku.

Zmarł w Paryżu w 2004 roku na raka trzustki.

Jacques Derrida - charakterystyka poglądów

Jacques Derrida to jeden z najważniejszych, nie tylko francuskich, filozofów XX wieku, twórca filozofii dekonstrukcji, a także pośrednio dekonstrukcjonizmu (teorii literatury).

Michał

Zobacz również

 • Egzystencjalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Egzystencjalizm to jeden z najważniejszych prądów filozofii XX wieku, który zdobył wielką popularność w czasie II wojny światowej, a także w latach 50., stając się inspiracją dla wielu znanych artystów.

  Więcej
 • Personalizm - definicja, rodzaje, przedstawiciele

  Personalizm (od łac. persona – osoba) to jeden ze współczesnych nurtów filozoficznych, który koncentruje się na szczególnym znaczeniu osoby ludzkiej, jej pragnień, dążeń i niepodważalnej wartości człowieka.

  Więcej
 • Postmodernizm - definicja, przedstawiciele, założenia

  Postmodernizm jest zbiorem różnorodnych nurtów myślenia, filozofii oraz koncepcji artystycznych, których zasadnicza cecha sprowadza się do tego, że zaistniały one „po” modernizmie, czyli po nowoczesności. Kierunki te zwykle sytuują się w opozycji do modernizmu, ale jednocześnie przetwarzają, bądź wykorzy...

  Więcej
 • Strukturalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Strukturalizm to jeden ze współczesnych kierunków filozoficznych, ale też kierunek wielu innych dyscyplin – takich jak literaturoznawstwo, psychologia czy socjologia – którego największy rozkwit przypadł na lata 60. i 70. XX wieku. Jak wskazuje jednak Anna Burzyńska, można przyjąć, że strukturalizm trwał p...

  Więcej
 • Hermeneutyka - defnicja, założenia, przedstawiciele

  Termin hermeneutyka wywodzi się z greki i ma korzenie antyczne. Greckie „hermeneus” znaczy tyle, co: „tłumacz z innego języka”. Jak wskazuje Michał Paweł Markowski, hermeneutyka obejmuje trzy podstawowe znaczenia. Po pierwsze, jest to hermeneutyka techniczna, obejmująca hermeneutykę teologiczną (nastawioną na wyjaś...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11