Apollo i Marsjasz - interpretacja i analiza wiersza - strona 3

Apollowi przechodzi przez myśl, że może z lamentu sylena narodzi się „nowa gałąź/ sztuki – powiedzmy – konkretnej”. Niezaprzeczalnie więc wygrał Marsjasz, ponieważ swoją skargą potrafi poruszyć przyrodę, a także - na chwilę – skamieniałe serce boga.

Metaforyczny sens utworu każe nam widzieć w osobach przeciwników dwa rodzaje sztuk: jedna – reprezentowana przez Apollina – jest może piękna i zachwycająca, ale zimna i nieczuła na problemy człowieka. Bardziej interesuje ją własne formalne piękno niż temat, który miałaby poruszać. Sztuka Marsjasza jest natomiast dzika (wszak sylen wyje) i nie do pojęcia przy użyciu żadnych wyznaczników harmonijnego piękna, ale pochodzi z najgłębszego wnętrza, jest do bólu autentyczna. Rodzi się raczej z konieczności chwili niż z przeintelektualizowanego pomysłu. Herbert staje po stronie sylena.

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza

  „Tren Fortynbrasa” pochodzi z tomu „Studium przedmiotu” wydanego w 1961 roku. Inspiracji do napisania utworu można dopatrywać się rzeczywistości lat 60. Komunistyczne państwo nieprzerwanie terroryzowało swoich obywateli od czasu zakończenia wojny. Więcej »

 • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

  „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Esa
Esa • 2022-01-21 07:10:34
b
b • 2022-01-20 22:38:51
Super
J • 2022-01-19 19:48:31
ok
k • 2022-01-19 18:05:54
No ok
Ktoś • 2022-01-19 17:29:47