Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Amos Oz - biografia i twórczość - strona 2

Ostatnio komentowane
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
co te ruskie wymyslaja ,Chruszczow siedzial 3 mce w AMERYCE i prosil o pomoc,bo juz caly r...
ala • 2020-02-13 22:41:05
bardziej chodzilo mi o jakies konkretne przyklady
Mareczkoskoxx • 2020-02-13 17:58:09
Super tekst, pomógł mi w zadaniu polecam buziaczki :*
Kamilek • 2020-02-13 10:31:47
a i eluwina
eluwina • 2020-02-13 10:20:49
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nagrody Nobla.

Amos Oz - twórczość

Amos Oz to pisarz, eseista i publicysta, tworzący po hebrajsku. Uważa się go za najwybitniejszego współczesnego pisarza izraelskiego. W jego dorobku znajdują się powieści, opowiadania, eseje. Pisarz jest zwolennikiem kompromisu między Izraelem i Palestyńczykami. Nawołuje do zażegnania konfliktów zarówno w swojej twórczości literackiej, jak i publicystycznej, a także w licznych publicznych wystąpieniach.

W eseju „Fanatyk jest chodzącym wykrzyknieniem” Oz pisze: „Czytajcie literaturę, a zostaniecie uleczeni z fanatyzmu”. Pisarz ostrzega przed fanatyzmem, który jest przyczyną nietolerancji i wojen. Literatura ma być lekarstwem na brak wyobraźni. Autor jest przekonany, że literatura ma moc zmieniania świata. Poprzez ukazywanie różnorodności uczy empatii, tolerancji, zrozumienia.

W tym samym eseju Oz zwraca uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt literatury – humor. Dzięki niemu człowiek uczy się patrzeć na siebie oczami innych. Humor to narzędzie w walce z fanatyzmem i szerzej – ze złem. Dlatego twórczość pisarza nie stroni od ukazywania zabawnych stron ludzkiej natury.

Amos Oz porusza tematy uniwersalne, ważne w życiu każdego człowieka:

Polecamy również:

 • Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

  Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. Więcej »

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój. Więcej »

 • Manuela Gretkowska - biografia i twórczość

  Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Jak sama wspomina, w szkole się nudziła, niczego nie uczyła i strasznie męczyła się z listą nieciekawych lektur. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim („Na filozofię poszłam, gdy doszłam do wniosku, że zawiera najwięcej wiedzy konkretnej, i że... Więcej »

 • Truman Capote - biografia i twórczość

  Truman Capote urodził się w 1924 roku w Nowym Orleanie. Jego matka miała zalewie 17 lat, kiedy przyszedł na świat. Kiedy Truman miał 4 lata, rodzice rozwiedli się i chłopiec trafił pod opiekę krewnych. Te doświadczenia miały istotny wpływ na jego życie. Więcej »

 • Julio Cortazar - biografia i twórczość

  Julio Cortázar urodził się w 1914 roku w Brukseli. Jego rodzice pochodzili z Argentyny, po wybuchu wojny przenieśli się do Szwajcarii. W 1919 roku rodzina osiedliła się w Buenos Aires. Kilka lat później rodzice Julio rozwiedli się. Chłopiec większość dzieciństwa spędził w domu w Banfield na... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 2 =