Truman Capote - biografia i twórczość

Truman Capote biografia
Truman Capote (1959)

Truman Capote urodził się w 1924 roku w Nowym Orleanie. Jego matka miała zalewie 17 lat, kiedy przyszedł na świat. Kiedy Truman miał 4 lata, rodzice rozwiedli się i chłopiec trafił pod opiekę krewnych. Te doświadczenia miały istotny wpływ na jego życie.

Dzieciństwo pisarz spędził w Luizjanie, Alabamie i Missisipi. W 1933 roku zamieszkał z matką i jej drugim mężem w Nowym Jorku. Ukończył szkołę średnią i podjął pacę jako goniec w redakcji „The New Yorkera”, tam też nawiązał pierwsze kontakty ze światem dziennikarskim i literackim.

Jako pisarz debiutował zbiorem nowel pt.: „Zatrzaśnij ostatnie drzwi” w 1943 roku. Prawdziwy sukces przyniosła mu powieść „Inne głosy, inne ściany” wydana pięć lat później.

Pisarz otwarcie przyznawał się do orientacji homoseksualnej. Ubierał się i zachowywał w sposób ekscentryczny. Miał niezwykłą zdolność zapamiętywania – potrafił niemal dosłownie powtarzać treść zasłyszanych rozmów.

W 1976 r. wystąpił w filmie „Zabity na śmierć” jako odtwórca roli Lionela Twaina.

Capote popadł w alkoholizm, co przyczyniło się do jego przedwczesnej śmierci. Już w latach siedemdziesiątych nastąpiło znaczne pogorszenie jego stanu zdrowia. Często był hospitalizowany, miewał halucynacje i tracił przytomność.

Truman Capote zmarł w 1984 roku w Los Angeles na raka wątroby.

Truman Capote - twórczość

Już pierwsze opowiadania Capota cechowała subtelność psychologicznych portretów postaci. Doceniono go także za nastrojowość, wdzięk i gładkość stylu. Jego pozycję literacką ugruntowały utwory „Inne głosy, inne ściany” oraz „Harfa traw”. Pierwszy z nich opowiada historię młodego bohatera, który przeżywa swoją pierwszą miłość; książka ta zawiera wiele elementów autobiograficznych. Druga z kolei ukazuje ucieczkę w dzieciństwo jako próbę odcięcia się od okrucieństw dorosłego życia.

Najgłośniejszą bodaj powieścią Capote – w dużym stopniu za sprawą ekranizacji – jest „Śniadanie u Tiffaniego” – opowieść o młodej dziewczynie broniącej się przed stabilizacją.

„Z zimną krwią” to powieść stylizowana na dzieło dokumentalne, opisująca brutalną zbrodnię. Bohaterami są dwaj recydywiści, którzy mordują niewinną czteroosobową rodzinę. Ich zachowanie w trakcie popełniania morderstwa i później w czasie procesu ukazane zostało w sposób szczegółowy i analityczny. Tą publikacją Capote dał początek całej fali powieści pseudodokumentalnych.

Przez wiele lat pisarz pracował nad powieścią biograficzną, inspirowaną Proustem, której nigdy nie ukończył. Fragmenty opublikowane w prasie jeszcze za życia autora wywołały skandal, ponieważ opisywały w dosadny, niepruderyjny sposób znane postaci życia publicznego.

Wybrane utwory Trumana Capote

Inne Głosy, Inne Ściany (1948)
Harfa traw (1951)
Śniadanie u Tiffany'ego (1958)
Z zimną krwią (1966)
Muzyka dla kameleonów (1980)
Psy szczekają (1982)

Polecamy również:

 • Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

  Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. Więcej »

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój. Więcej »

 • Manuela Gretkowska - biografia i twórczość

  Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Jak sama wspomina, w szkole się nudziła, niczego nie uczyła i strasznie męczyła się z listą nieciekawych lektur. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim („Na filozofię poszłam, gdy doszłam do wniosku, że zawiera najwięcej wiedzy konkretnej, i że... Więcej »

 • Amos Oz - biografia i twórczość

  Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, jego prawdziwe nazwisko to Klausner. Rodzice Oza przybyli do Palestyny z Odessy w latach trzydziestych. Chłopiec dorastał w kibucu Hulda. Więcej »

 • Julio Cortazar - biografia i twórczość

  Julio Cortázar urodził się w 1914 roku w Brukseli. Jego rodzice pochodzili z Argentyny, po wybuchu wojny przenieśli się do Szwajcarii. W 1919 roku rodzina osiedliła się w Buenos Aires. Kilka lat później rodzice Julio rozwiedli się. Chłopiec większość dzieciństwa spędził w domu w Banfield na... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55