Doris Lessing - biografia i twórczość

Doris Lessing urodziła się w roku 1919 w zachodniej części Iranu w mieście Kermanszah, gdzie jej ojciec pełnił funkcję urzędnika bankowego. Rodzice byli Brytyjczykami, ojciec Alfred Cook Tayler – kapitan armii brytyjskiej – został ranny w czasie I wojny światowej, po wojnie otrzymał pracę w Imperial Bank of Persia. Matka Doris była pielęgniarką.

Doris Lessing biografia
Doris Lessing/ fot. Elke Wetzig (12.03.2006)

 

W 1925 roku cała rodzina przeprowadziła się do Rodezji, gdzie zamieszkała na farmie. Doris wspomina ten okres jako nieszczęśliwy. Wychowywano ją w sposób surowy. Wcześnie została wysłana do szkoły z internatem, porzuciła ją w wieku 13 lat, kończąc tym samym swoją edukację. W wieku 15 lat opuściła dom rodzinny i zaczęła samodzielne życie, utrzymując się z pracy w charakterze pomocy domowej. Wtedy też zaczęła pisać. Mając 19 lat, wyszła za mąż za Franka Wisdoma. Z tego związku urodziło się dwoje dzieci. Kilka lat później poznała swojego drugiego męża, Gottfrieda Lessinga, z którym miała syna. I ten związek nie przetrwał jednak długo. Po rozwodzie Lessing wraz z synem z drugiego małżeństwa przeniosła się do Londynu.

Autorka zasłynęła swoimi odważnymi wypowiedziami i ostrą krytyką wobec rządu brytyjskiego i amerykańskiego. Negatywnie oceniała też politykę wewnętrzną RPA z okresu apartheidu. Wielokrotnie cytowana była jej wypowiedź dotycząca zamachów z 11 września:

(…) Niektórzy Amerykanie będą myśleć, że oszalałam. Dużo ludzi zginęło, prestiżowe budynki zostały zburzone, ale zamachy z 11 września nie były tak straszne w porównaniu z krwawym terrorem Irlandzkiej Armii Republikańskiej (…).

Lessing była członkiem brytyjskiej partii komunistycznej i działała na rzecz powstrzymania zbrojeń nuklearnych.

W 2007roku pisarka została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla, miała wówczas 85 lat.

Doris Lessing - twórczość

W dorobku Doris Lessing znajduje się ponad 40 książek o różnej tematyce, wśród nich także utwory z gatunku science fiction („Canopus in Argos: Archives”, „The Good Terrorist”). Debiut pisarki przypada na rok 1950, kiedy to ukazała się jej powieść „The Grass in Singing”, poruszająca drażliwy temat związku białej kobiety z czarnoskórym służącym. Problem wyzysku czarnej ludności jest często powracającym motywem w twórczości pisarki. Autorka ukazuje zderzenie kultur, zdradzające jałowość kultury białych, przekonanych o swojej wyższości.

W twórczości Lessing dominuje problematyka kobieca. Autorka poświęca wiele uwagi zagadnieniom psychologicznym i obyczajowym. Doris Lessing stała się symbolem feminizmu, marksizmu, walki z apartheidem i kolonializmem.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Komitet Noblowski napisał:

(…) jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą (…).

Doris Lessing - wybrane utwory

„Trawa śpiewa”, „Mrowisko”, „Złoty notes”, „Mężczyzna i dwie kobiety”, „Opowieści afrykańskie”, „O kotach”, „Lato przed zmierzchem”, „Pamiętnik przetrwania”, „Dobra terrorystka”,„Piąte dziecko”, „Podróż Bena”.

Polecamy również:

 • Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

  Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. Więcej »

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój. Więcej »

 • Manuela Gretkowska - biografia i twórczość

  Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Jak sama wspomina, w szkole się nudziła, niczego nie uczyła i strasznie męczyła się z listą nieciekawych lektur. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim („Na filozofię poszłam, gdy doszłam do wniosku, że zawiera najwięcej wiedzy konkretnej, i że... Więcej »

 • Amos Oz - biografia i twórczość

  Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, jego prawdziwe nazwisko to Klausner. Rodzice Oza przybyli do Palestyny z Odessy w latach trzydziestych. Chłopiec dorastał w kibucu Hulda. Więcej »

 • Truman Capote - biografia i twórczość

  Truman Capote urodził się w 1924 roku w Nowym Orleanie. Jego matka miała zalewie 17 lat, kiedy przyszedł na świat. Kiedy Truman miał 4 lata, rodzice rozwiedli się i chłopiec trafił pod opiekę krewnych. Te doświadczenia miały istotny wpływ na jego życie. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 3 =
Ewa/Lara2016
2022-01-05 04:20:58
Odnośnie krótkiej biografii Doris Lessing mog e stwierdzić, iż zawiera ona ewidentną nieprawdę. Otóż, życie na farmie w Rodezji Doris w "Opowieściach afrykańskich" (nie będę teraz szukała dokładnego przypisu) wspomina jako najszczęśliwszy czas w swoim życiu, kiedy to jako nastolatkowie wraz z bratem, ze sztucerami do obrony, mogli się włóczyć całymi dniami po buszu. Jak napisała nigdy do drugiej tak dobrej szkoły nie chodziła. Natomiast prawdą jest (o czym wprost powyżej nie napisano), że koszmarem była katolicka szkoła z internatem, prowadzona przez zakonnice. Przerażała ją, za każdym razem gdy ją widziała, postać człowieka ukrzyżowanego, potem się dowiedziała, że tak przedstawiono śmierć Chrystusa, ale zagadnienia wiary, religii nie były dla niej tak ważne jak wolność w myślenie (i również w działaniu).
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42