Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

Ostatnio komentowane
No!I don't want that!
GiveMeTheBread • 2019-02-16 18:50:08
Gdyby nie prawa socjalne i ekonomiczne korporacje by robiły to co by chciały.
Posthumous Play • 2019-02-16 16:11:14
Not rozumiem... im anderstend
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
zapraszam na youtube kanał szkodziu
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
"...Oprócz tego wprowadził on instytucjonalne mechanizmy związane z prowadzeniem polity...
Pozdro z fartem • 2019-02-16 04:19:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. W 1987 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał przez kilka lat. W TVP Kultura prowadził swój cykl w ramach programu „Poezjem” – „Jedną linijkę”, w której analizował jeden wers wybranego wiersza. Debiutował w 1992 r. tomem „Życie na Korei”.

Andrzej Sosnowski biografia
Andrzej Sosnowski/ fot. Michał Kobyliński (2005)

 

W 1997 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i nagrodę miesięcznika „Odra”. W 2008 roku za książkę „Po tęczy” przyznano mu Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Sosnowski należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Andrzej Sosnowski - twórczość

Andrzej Sosnowski jest poetą i tłumaczem. W jego dorobku znajduje się dziewięć tomów wierszy („Życie na Korei”, „Dom bez kantów”, „Sezon na Helu”, „Oceany”, „Stancje”, „Cover”, „Zoom”, „Wiersze”, „Taxi”, „Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi”, „Dożynki”, „Po Tęczy”, „Poems”) i dwa prozy („Nouvelles impressions d'Amerique”, „Konwój”).

Poezja Sosnkowskiego wyróżnia się wielowarstwową, bogatą i wyszukaną metaforyką. Estetyzm, postparnasizm, dekadentyzm, wyrafinowanie to cechy

Polecamy również:

 • Jarosław Marek Rymkiewicz - biografia i wiersze

  Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się w Warszawie w 1935 roku jako syn prozaika Władysława Szulca i lekarki, Hanny z Baranowskich. Ojciec pochodził z rodziny niemiecko-polskiej, a matka – tatarsko-niemieckiej. Więcej »

 • Marcin Świetlicki - biografia i wiersze

  Marcin Świetlicki urodził się w 1961 roku w Lublinie. Uczył się w tamtejszym III Liceum Ogólnokształcącym. Następnie rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, których nie ukończył. W latach 1984-1986 odbywał służbę wojskową w Słupsku. Więcej »

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój. Więcej »

 • Stefan Chwin - biografia i twórczość

  Stefan Chwin urodził się w 1949 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Następnie podjął studia na Uniwersytecie w Gdańsku. Podczas studiów współpracował z „Bakałarzem” – pismem uniwersyteckim, na łamach którego publikował... Więcej »

 • Janusz Głowacki - biografia i twórczość

  Janusz Głowacki urodził się w 1938 roku w Poznaniu. Studiował historię i aktorstwo, ostatecznie przeniósł się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i studia te ukończył w 1961 r. Zadebiutował w roku 1960 opowiadaniem „Na plaży”, które opublikował „Almanach Młodych”. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =