Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. W 1987 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał przez kilka lat. W TVP Kultura prowadził swój cykl w ramach programu „Poezjem” – „Jedną linijkę”, w której analizował jeden wers wybranego wiersza. Debiutował w 1992 r. tomem „Życie na Korei”.

Andrzej Sosnowski biografia
Andrzej Sosnowski/ fot. Michał Kobyliński (2005)

 

W 1997 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i nagrodę miesięcznika „Odra”. W 2008 roku za książkę „Po tęczy” przyznano mu Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Sosnowski należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Andrzej Sosnowski - twórczość

Andrzej Sosnowski jest poetą i tłumaczem. W jego dorobku znajduje się dziewięć tomów wierszy („Życie na Korei”, „Dom bez kantów”, „Sezon na Helu”, „Oceany”, „Stancje”, „Cover”, „Zoom”, „Wiersze”, „Taxi”, „Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi”, „Dożynki”, „Po Tęczy”, „Poems”) i dwa prozy („Nouvelles impressions d'Amerique”, „Konwój”).

Poezja Sosnkowskiego wyróżnia się wielowarstwową, bogatą i wyszukaną metaforyką. Estetyzm, postparnasizm, dekadentyzm, wyrafinowanie to cechy

Zobacz również

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój.

  Więcej
 • Manuela Gretkowska - biografia i twórczość

  Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Jak sama wspomina, w szkole się nudziła, niczego nie uczyła i strasznie męczyła się z listą nieciekawych lektur. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim („Na filozofię poszłam, gdy doszłam do wniosku, że zawiera najwięcej wiedzy konkretnej, i że wszyscy humani...

  Więcej
 • Amos Oz - biografia i twórczość

  Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, jego prawdziwe nazwisko to Klausner. Rodzice Oza przybyli do Palestyny z Odessy w latach trzydziestych. Chłopiec dorastał w kibucu Hulda.

  Więcej
 • Truman Capote - biografia i twórczość

  Truman Capote urodził się w 1924 roku w Nowym Orleanie. Jego matka miała zalewie 17 lat, kiedy przyszedł na świat. Kiedy Truman miał 4 lata, rodzice rozwiedli się i chłopiec trafił pod opiekę krewnych. Te doświadczenia miały istotny wpływ na jego życie.

  Więcej
 • Julio Cortazar - biografia i twórczość

  Julio Cortázar urodził się w 1914 roku w Brukseli. Jego rodzice pochodzili z Argentyny, po wybuchu wojny przenieśli się do Szwajcarii. W 1919 roku rodzina osiedliła się w Buenos Aires. Kilka lat później rodzice Julio rozwiedli się. Chłopiec większość dzieciństwa spędził w domu w Banfield na przedmieściach Buenos Aires ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
jeja
Sraczka • 2020-04-02 09:04:38
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26