Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza - strona 3

przede wszystkim poddani, którzy są posłuszni woli władcy, których można jak glinę, dowolnie urobić. Nie mogą to być Ci, którzy zastanawiają się nad „kryształowymi pojęciami”, a najlepiej, gdyby niczego nie rozważali. Jeśli w ten sposób scharakteryzuje się drugi człon owego przeciwieństwa, wtedy widać, że pod metaforą użytą przez autora mogą kryć się prawda, dobro, sprawiedliwość, miłość. Właśnie nimi zajmuje się Hamlet z szekspirowskiego dramatu.

Fortynbras, by jeszcze bardziej zdeprecjonować postać duńskiego księcia, dopuszcza się przekłamania. Oskarża Hamleta, że jego śmierć była „efektownym sztychem”, co sugeruje, że książę popełnił samobójstwo, by w sposób spektakularny zakończyć swoją historię. Ze sztuki Szekspira dowiadujemy się jednak, że został on podstępnie zgładzony przy pomocy trucizny przez wrogów. Gdzie więc ten „efektowny sztych”, o którym rozprawia Fortynbras?

W tym momencie widać już wyraźnie ironiczny stosunek podmiotu lirycznego do zadufanej w sobie postaci, ponieważ to właśnie podmiot liryczny wkłada w usta Fortynbrasa te kompromitujące go, bo nieprawdziwe słowa. Poza tym sam początek utworu wydaje się ironiczny: Fortynbras proponuję męską rozmowę trupowi Hamleta! Całą hipokryzję wypowiadającego się bohatera potęguje jeszcze fakt, że Fortynbras miał objąć tron tylko dlatego, że taka była wola umierającego księcia.

Kolejne piętro ironii dobudowane zostało przez tytuł utworu. Tren jest gatunkiem, w którym wypowiada się żal po utracie ukochanej osoby, przy tym chwaląc jej zalety. I w rzeczywistości Fortynbras chwali Hamleta, choć nieświadomie, ponieważ każdy jego argument wymierzony w księcia, oskarża samego Fortynbrasa i – właściwie odczytany – przydaje dobrych cech Hamletowi.

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

  „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

 • U wrót doliny - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert wstrząśnięty wojną tworzy w „U wrót doliny” opis, w którym przedstawia apokaliptyczne wydarzenia, jednakże z wyraźnym odniesieniem do zdarzeń z II wojny światowej. Z całą pewnością utwór powstał pod wpływem doświadczenia okrucieństwa wojennego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02