Karol Wojtyła, Przed sklepem jubilera. Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat – opracowanie - strona 2

do jego salonu sprzedać własne symbole małżeństwa.

Anna i Stefan nie stworzyli szczęśliwego małżeństwa, nie zbudowali stałej więzi, bo zbudowali związek na egoizmie i cynizmie. Oboje nie potrafią kochać i szanować prawdziwie, gdyż prawdopodobnie mylili miłość z zakochaniem, kiedy się poznawali. Przez to nie rozumieją, że prawdziwa miłość wymaga wierności, uczciwości i odpowiedzialności (ale także wolności) i tworzą związek, który nie ma szans przetrwać, jest chory. Związek, w którym króluje nieufność i nienawiść, prowadzi do kryzysu małżeństwa, do braku jego wartości.

Małżeństwo zapomniało o Miłości Bożej, bez której nikt nie może żyć. Pomoc w jej zrozumieniu (a także w zrozumieniu miłości ludzkiej) przynosi Annie „Przypadkowy rozmówca” – Adam (który staje się metaforą Miłości). Anna spotyka go przed salonem jubilerskim i powierza mu swój dramat małżeński.

Adamowi było żal Anny, dlatego starał się wskazać jej drogę, która powinna podążać, aby jej życie nabrało sensu – powinna odnaleźć go w Chrystusie. Przypomina jej tęsknotę za bogobojnym życiem, przytacza przypowieść z Ewangelii św. Mateusza (25, 1–13), która dotyczy dziesięciu panien – pięć z nich nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne panny na spotkanie Oblubieńca zabrały tylko lampy, ale nie wzięły oliwy potrzebnej do ich uruchomienia, dlatego nie były gotowe na przyjęcie Oblubieńca. Roztropne z kolei wyszły naprzeciw Oblubieńcowi z lampami i z naczyniami pełnymi oliwy – były gotowe, aby powitać Jezusa. Bycie w gotowości, usuwało lęk przed niemożnością spotkania z Panem.

Tą przypowieścią „Przypadkowy rozmówca” chce przekazać, że serca ludzkie zawsze powinny być przygotowane na przyjście Jezusa.

Akt III – Monika i Krzysztof

Monika jest córką Anny i Stefana, a Krzysztof – synem Teresy i Andrzeja.

W przypadku Krzysztofa warto zwrócić uwagę na jego historię rodzinną, małżeństwo jego jego rodziców było krótkie, jego ojciec nie zwrócił z wojny. Teresa, matka Krzysztofa, ze wzruszeniem wspomina dzień, w którym udzielali sobie sakramentu małżeństwa, kiedy kapłan w imieniu Boga błogosławił ich związek. Kobieta została wdową i przelała całą miłość na syna, który nie zdążył zapamiętać ojca – miał 2 lata, gdy mężczyzna jechał na front. Teresę wspiera duchowo Adam, który przybywa z pomocą również zrozpaczonej Annie.

Małżeństwo rodziców Moniki jest dramatyczne, ponieważ nie zaufali Bogu. Anna i Stefan nie potrafili podjąć wystarczającego wysiłku, by stworzyć trwały związek. Miłość oceniają pochopnie i powierzchownie, nie pamiętając o tym, że ta prawdziwa pozwala pokonać każde przeszkody na swojej drodze.  

Losy tych dwojga ludzi się ze sobą splotły, para poznała się na studiach i z czasem ich relacja koleżeńska zaczęła się przeradzać w miłość dwojga ludzi, myślących poważnie o wspólnym życiu. Oboje są świadomi, czym jest prawdziwa miłość i postanawiają podążać drogą rodziców Krzysztofa. Zawierają małżeństwo na całe życie, ale są świadomi, że przed nimi będzie wiele przeszkód do  pokonania.

Plan wydarzeń

akt I

1. Zaręczyny Andrzeja i Teresy.  

2. Wspomnienia bohaterów o ich drodze do małżeństwa.

3. Wybór obrączek.

4. Ważenie obrączek.

5. Mądrość jubilera – waga obrączek, to nie waga kruszcu tylko ludzkich intencji i uczuć.

6. Wyobrażenie ślubu i szczęśliwej przyszłości u jubilera.

akt II

7. Rozważania Anny o rozpadzie jej małżeństwa ze Stefanem.

8. Próba sprzedaży obrączki przez Annę u jubilera.

9. Pokazanie zerowej wartości obrączki na wadze jubilerskiej.

10. Spotkanie Anny i Adama.

11. Podzielenie się z Adamem historią małżeństwa przez Annę.

12. Opowieść

Polecamy również:

 • Umberto Eco - biografia, twórczość, poglądy

  Umberto Eco (ur. 05.01.1932) – włoski pisarz, filozof, semiotyk, mediewista. Urodził się w Aleksandrii. W młodości pomimo sprzeciwu ojca (który przeznaczył syna do zawodu prawnika) postanowił wstąpić na Uniwersytet w Turynie, by studiować średniowieczną filozofię i literaturę. Więcej »

 • Éric-Emmanuel Schmitt - biografia i twórczość

  Éric-Emmanuel Schmitt jest francuskim pisarzem - dramaturgiem, eseistą, powieściopisarzem. Urodził się 28 marca 1960 w Sainte-Foy-lès-Lyon. Z wykształcenia jest filozofem - w latach 1980-1985 uczęszczał École normale supérieure, elitarnej francuskiej uczelni.... Więcej »

 • Andrzej Sapkowski - biografia, książki, nargrody

  Andrzej Sapkowski - jeden z najpopularniejszych polskich twórców fantasy. Znany przede wszystkim jako autor bestselerowej sagi o Wiedźminie opowiadającej historię Geralta z Rivii. Więcej »

 • Barbara Kosmowska

  Barbara Kosmowska (ur. w 1958 r.) - polska powieściopisarka, autorka ksiażek dla dorosłych i młodzeży. Więcej »

 • Zygmunt Kubiak - biografia, twórczość

  Zygmunt Kubiak (1929-2004) – polski pisarz, eseista, tłumacz, historyk literatury, znawca historii i literatury starożytnej Grecji i Rzymu. Interesował się również literaturą staropolską i angielską poezją romantyczną. Samodzielnie nauczył się greki. Debiutował w wieku 17 lat w „Młodej... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19