Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Piosenka - cechy, przykłady, twórcy - strona 2

w kulturze popularnej analizował między innymi Stanisław Barańczak, który stwierdził, że forma ta zmierza „nie tyle do poznawania rzeczywistości w jej rozbiciu na jej czynniki składowe, co do ujmowania tej rzeczywistości w globalne, ogólne, łatwe do zrozumienia kategorie”.

Istnieje wiele odmian gatunku. Obok piosenki estradowej jest również piosenka kabaretowa (często o wymowie satyrycznej) czy tak zwana poezja śpiewana. W tym ostatnim wypadku bardzo ważną rolę odgrywa osoba wykonawcy, który tworzy własną interpretację tekstu i to on jest kojarzony następnie z danym utworem. Znanymi wykonawcami poezji śpiewanej byli np.: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta czy Stare Dobre Małżeństwo. Piosenka stała się również formą stricte literacką uprawianą np. przez Ernesta Brylla, Edwarda Stachurę czy Marcina Świetlickiego.

Zobacz również

 • Esej - definicja, cechy, przykłady

  Essai po francusku oznacza „próbę” – od tego też słowa wywodzi się nazwa gatunku. Jest on gatunkiem z pogranicza literatury pięknej i naukowej, wypowiedzią prezentującą pogląd autora w jakiejś kwestii. Najczęściej wyraża jego punkt widzenia na tematy filozoficzne, artystyczne, czasami przybiera formę manifestu...

  Więcej
 • Dziennik - definicja, cechy, przykłady

  Dziennik intelektualny to gatunek literacki, który wyodrębnił się na przełomie XVIII i XIX wieku we Francji. Forma ta powstała na fali romantycznego indywidualizmu, a więc przekonania, że intymne przeżycia i doświadczenia człowieka mają istotne znaczenie, także dla literatury i sztuki.

  Więcej
 • Reportaż - definicja, cechy, przykłady

  Reportaż wykształcił się w drugiej połowie XIX stulecia, co było ściśle związane z rosnącym znaczeniem prasy, która często podejmowała bieżącą tematykę, obrazując zawiłości ludzkiego życia, opisując postęp technologiczny, najnowsze wydarzenia kulturalne, relacjonowała również podróże do dalekich kraj&oa...

  Więcej
 • Powieść fantastyczno-naukowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść fantastyczno-naukowa wywodzi się z formy literackiej utopii oraz literatury wykorzystującej motyw nieprawdopodobnych podróży na inne planety. Jako prototyp gatunku można wskazać np. „Tamten świat” Cyrana de Bergeraca z XVII wieku czy fragmenty „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta. Inicjatorami w...

  Więcej
 • Dramat absurdu - definicja, cechy, przykłady

  Dramat absurdu, jak podaje „Słownik terminów literackich”, to jedna z najważniejszych odmian dramatu XX wieku, która charakteryzuje się odejściem od realizmu i zasady prawdopodobieństwa akcji na rzecz kategorii takich jak groteska i parodia.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 3 =
Ostatnio komentowane
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41
lol
pojczek • 2020-04-07 19:23:24
nie jednak nie mam pojęcia co nawet tam napisali
tenktos • 2020-04-07 16:55:51
pomocne
owca • 2020-04-07 16:18:09
izy
fabianek • 2020-04-07 13:10:34