Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Piosenka - cechy, przykłady, twórcy

Piosenka to – według „Słownika terminów literackich” – utwór słowno-muzyczny, przeznaczony do wykonywania przez śpiewaka solistę lub zespół. Jest to gatunek sztuki estradowej, powstały na początku XX wieku.

Piosenka stanowi nieodłączny składnik kultury masowej. Charakteryzuje się ona zwykle uproszczoną, schematyczną wizją świata, prostą metaforyką i nieskomplikowanym przekazem, który musi być zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców.

Wyznacznikami gatunku są: rytmizacja tekstu, obecność rymu, refrenu (paralelizm składniowy i kompozycyjny), powtórzeń, a także wyrazów dźwiękonaśladowczych, pozbawionych odniesień semantycznych, np: „uuuu”, „bzzz”, „para rura”. Ponadto często występują tu wyrażenia quasi-językowe, np. „la la la”. W piosence większą wagę ma brzmienie niż znaczenie tekstu, stąd łamie się tu związki frazeologiczne i niejednokrotnie narusza zasady poprawności językowej.

Treść piosenki zwykle ma charakter ogólnikowy i nie wymaga od odbiorcy dużego zaangażowania poznawczego. Wyróżnikiem tego gatunku jest również swoista uniwersalność znaczeń, znajdująca wyraz w niedookreśleniu świata przedstawionego (np. używanie zaimków osobowych zamiast imion). Funkcję i znaczenie piosenki

Zobacz również

 • Esej - definicja, cechy, przykłady

  Essai po francusku oznacza „próbę” – od tego też słowa wywodzi się nazwa gatunku. Jest on gatunkiem z pogranicza literatury pięknej i naukowej, wypowiedzią prezentującą pogląd autora w jakiejś kwestii. Najczęściej wyraża jego punkt widzenia na tematy filozoficzne, artystyczne, czasami przybiera formę manifestu...

  Więcej
 • Dziennik - definicja, cechy, przykłady

  Dziennik intelektualny to gatunek literacki, który wyodrębnił się na przełomie XVIII i XIX wieku we Francji. Forma ta powstała na fali romantycznego indywidualizmu, a więc przekonania, że intymne przeżycia i doświadczenia człowieka mają istotne znaczenie, także dla literatury i sztuki.

  Więcej
 • Reportaż - definicja, cechy, przykłady

  Reportaż wykształcił się w drugiej połowie XIX stulecia, co było ściśle związane z rosnącym znaczeniem prasy, która często podejmowała bieżącą tematykę, obrazując zawiłości ludzkiego życia, opisując postęp technologiczny, najnowsze wydarzenia kulturalne, relacjonowała również podróże do dalekich kraj&oa...

  Więcej
 • Powieść fantastyczno-naukowa - definicja, cechy, przykłady

  Powieść fantastyczno-naukowa wywodzi się z formy literackiej utopii oraz literatury wykorzystującej motyw nieprawdopodobnych podróży na inne planety. Jako prototyp gatunku można wskazać np. „Tamten świat” Cyrana de Bergeraca z XVII wieku czy fragmenty „Podróży Guliwera” Jonathana Swifta. Inicjatorami w...

  Więcej
 • Dramat absurdu - definicja, cechy, przykłady

  Dramat absurdu, jak podaje „Słownik terminów literackich”, to jedna z najważniejszych odmian dramatu XX wieku, która charakteryzuje się odejściem od realizmu i zasady prawdopodobieństwa akcji na rzecz kategorii takich jak groteska i parodia.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41
nie jednak nie mam pojęcia co nawet tam napisali
tenktos • 2020-04-07 16:55:51