Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sławomir Mrożek, Lew – streszczenie i opracowanie - strona 2

ku uciesze obserwatorów na arenie. Większość utworu oparta jest na dialogu zwierzęcia z pilnującym go dozorcą, próbującym namówić lwa do wyjścia na arenę. Lew jednak odmawia zjedzenia jakiegokolwiek chrześcijanina.

Postawa zwierzęcia

Lew zdawał się przeczuwać nadchodzące przemiany polityczne i społeczne w Rzymie i z powodu własnej korzyści postanowił pozostać w lochu i nie zjadać chrześcijan – niebawem bowiem to właśnie oni mieli sprawować władzę. Wolał się im nie narażać. W pewnym sensie poświęcił teraźniejszość dla spokojnej przyszłości.

Interpretacja

Opowiadanie Mrożka demaskuje postawę ludzi, którzy zawsze starają się znaleźć dla siebie jakieś alibi i choć sami są odpowiedzialni za pewne niepopularne decyzje, próbują tę odpowiedzialność przekazać innym. Głównie tym, którzy są im podlegli, znajdują się niżej w hierarchii społecznej. Zwierzę butuje się wobec takiej postawy i postanawia nie być nikomu podległym. Nie chce być narzędziem w rękach takich ludzi. To kosztuje go jednak wyrzeczenie się swojej natury – odmawia sobie bowiem zjedzenia ludzkiego mięsa.

Przesłanie

Sławomir Mrożek ujawnia czytelnikowi przykrą prawdę o mechanizmach historii i polityki, ukazuje także skłonność człowieka do zachowań,  które jemu przynoszą największą korzyść. Tytułowy lew nie uratował przecież życia chrześcijan  z litości czy miłosierdzia, ale wyłącznie dlatego, by w przyszłości mógł zaznać korzyści własnej.

Zobacz również

 • Wesele w Atomicach - streszczenie

  Główny bohater i narrator opowiadania zostaje zaproszony na wesele przez brata panny młodej. Gruntowne zmiany na wsi – m.in. wycinanie lasów, zawracanie rzeki, zalesianie pustyni, budowa tamy itd. – wprowadziły nieco zamieszania, więc na przyjęcie dotarł lekko spóźniony.

  Więcej
 • Tango - streszczenie

  Akt I - Dziwacznie ubrani Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty w dużym pokoju, gdzie panuje straszny nieład. Przy tej czynności zastaje ich Artur, student medycyny i filozofii. Ponieważ złamali zakaz gry w karty, Babcię posyła Artur na katafalk, Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków, a Edka próbuje wygonić.

  Więcej
 • Mrożek Emigranci - streszczenie

  Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa. XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z pociągu wysiad...

  Więcej
 • Artysta - interpretacja, morał

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka, którego tematem jest zbyt wygórowana ambicja. Głównym bohaterem tekstu jest kogut starający się o posadę lwa w cyrku.

  Więcej
 • Artysta - streszczenie, bohaterowie

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka poruszające ważny temat ambicji w naszym życiu. Występują w nim cztery postacie, z których dwie to zwierzęta, pod postaciami których kryją się ludzkie charaktery.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50