Sławomir Mrożek, Słoń – streszczenie i opracowanie

Streszczenie

Opowiadanie przedstawia dość nietypowe wydarzenie, które miało miejsce w małym miasteczku. Znajdowało się tam zoo, którego dyrektor był człowiekiem skąpym i przesadnie oszczędnym. Zamiast dzikich, egzotycznych zwierząt umieścił w ogrodzie np. króliki. Zarząd przydzielił jego placówce również słonia, jednak mężczyzna nie zgodził się na jego przyjęcie ze względu na zbyt duże koszty utrzymania zwierzęcia. Znalazł inne rozwiązanie by wzbudzić ciekawość zwiedzających – zamiast prawdziwego afrykańskiego słonia, umieścił na wybiegu jego dmuchaną podobiznę. Pracownicy, chcąc zaoszczędzić sobie roboty nadmuchali sztuczne zwierzę gazem. Kolejnego dnia zoo odwiedziła wycieczka szkolna. Jej przewodniczka długo tłumaczyła uczniom jak wielka jest waga słonia i jak potężny to osobnik. Nagle, ku zdziwieniu wszystkich zgromadzonych słoń wzbił się leciutko w powietrze, wystawiając dyrektora zoo na pośmiewisko. Mieszkańcy miasteczka zostali pozbawieni głównej atrakcji, a dzieci doznały ogromnego rozczarowania z powodu kłamstwa o słoniu, którym były tak bardzo zafascynowane.

Forma i założenia

Tekst Sławomira Mrożka należy do grupy opowiadań o charakterze groteskowym, operującym ironią i satyr

Polecamy również:

 • Wesele w Atomicach - streszczenie

  Główny bohater i narrator opowiadania zostaje zaproszony na wesele przez brata panny młodej. Gruntowne zmiany na wsi – m.in. wycinanie lasów, zawracanie rzeki, zalesianie pustyni, budowa tamy itd. – wprowadziły nieco zamieszania, więc na przyjęcie dotarł lekko spóźniony. Więcej »

 • Tango - streszczenie

  Akt I - Dziwacznie ubrani Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty w dużym pokoju, gdzie panuje straszny nieład. Przy tej czynności zastaje ich Artur, student medycyny i filozofii. Ponieważ złamali zakaz gry w karty, Babcię posyła Artur na katafalk, Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków, a Edka... Więcej »

 • Mrożek Emigranci - streszczenie

  Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa. XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z... Więcej »

 • Artysta - interpretacja, morał

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka, którego tematem jest zbyt wygórowana ambicja. Głównym bohaterem tekstu jest kogut starający się o posadę lwa w cyrku. Więcej »

 • Artysta - streszczenie, bohaterowie

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka poruszające ważny temat ambicji w naszym życiu. Występują w nim cztery postacie, z których dwie to zwierzęta, pod postaciami których kryją się ludzkie charaktery. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Lol
XD • 2021-02-28 13:01:16
XD
lol • 2021-02-28 10:48:34
lubie placki
smn44 • 2021-02-27 16:10:55
Fajne.
Moper • 2021-02-27 14:21:53
dfghjk
zhjbh • 2021-02-27 13:45:38