Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sławomir Mrożek, Szuler – streszczenie i opracowanie

Streszczenie

Na początku pewien cudzoziemiec przedstawia się pozostałym bohaterom jako szuler – w czwórkę mają właśnie zasiąść do gry w karty. Nieznajomy przedstawił im się jako zawodowiec i oznajmił, że nie mają z nim szans na wygraną. Mężczyźni zaczęli zastanawiać się czy w ogóle rozpoczynać grę. Zgodnie stwierdzili, że ich towarzysz chce ich jedynie nastraszyć, więc czym prędzej zasiedli do stolika. Szuler wygrał jednak aż siedem partii z rzędu. Narrator opowiadania chciał przerwać grę, ale ostatecznie rozdał katy ósmy raz. Po osiemnastu wygranych poprosił wreszcie nieznajomego by przegrał choć raz, choćby ze względów humanitarnych. Beyner, który w grze stracił już wszystko błagał szulera na kolanach by przestali grać. Cudzoziemiec jednak wyjawił im sekret swojej wygranej – chodziło o to, że mężczyźni sami uwierzyli w to, że szuler wygra każdą partię i jest nie do pokonania. To spowodowało, że przestali podświadomie wierzyć we własne siły. Gdy obcy zabrał pieniądze i wyszedł, pan Nowosądecki oznajmił, że szuler dał się nabrać bo ten od początku ani trochę nie wierzył w jego zwycięstwo.

Problematyka

Opowiadanie Mrożka zostało poświęcone ważnej tematyce – reakcji człowieka na oszustwo

Zobacz również

 • Wesele w Atomicach - streszczenie

  Główny bohater i narrator opowiadania zostaje zaproszony na wesele przez brata panny młodej. Gruntowne zmiany na wsi – m.in. wycinanie lasów, zawracanie rzeki, zalesianie pustyni, budowa tamy itd. – wprowadziły nieco zamieszania, więc na przyjęcie dotarł lekko spóźniony.

  Więcej
 • Tango - streszczenie

  Akt I - Dziwacznie ubrani Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty w dużym pokoju, gdzie panuje straszny nieład. Przy tej czynności zastaje ich Artur, student medycyny i filozofii. Ponieważ złamali zakaz gry w karty, Babcię posyła Artur na katafalk, Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków, a Edka próbuje wygonić.

  Więcej
 • Mrożek Emigranci - streszczenie

  Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa. XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z pociągu wysiad...

  Więcej
 • Artysta - interpretacja, morał

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka, którego tematem jest zbyt wygórowana ambicja. Głównym bohaterem tekstu jest kogut starający się o posadę lwa w cyrku.

  Więcej
 • Artysta - streszczenie, bohaterowie

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka poruszające ważny temat ambicji w naszym życiu. Występują w nim cztery postacie, z których dwie to zwierzęta, pod postaciami których kryją się ludzkie charaktery.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
@Bsart tak to kopia
dskfdsl • 2020-03-29 09:05:21