Sławomir Mrożek, Szuler – streszczenie i opracowanie

Streszczenie

Na początku pewien cudzoziemiec przedstawia się pozostałym bohaterom jako szuler – w czwórkę mają właśnie zasiąść do gry w karty. Nieznajomy przedstawił im się jako zawodowiec i oznajmił, że nie mają z nim szans na wygraną. Mężczyźni zaczęli zastanawiać się czy w ogóle rozpoczynać grę. Zgodnie stwierdzili, że ich towarzysz chce ich jedynie nastraszyć, więc czym prędzej zasiedli do stolika. Szuler wygrał jednak aż siedem partii z rzędu. Narrator opowiadania chciał przerwać grę, ale ostatecznie rozdał katy ósmy raz. Po osiemnastu wygranych poprosił wreszcie nieznajomego by przegrał choć raz, choćby ze względów humanitarnych. Beyner, który w grze stracił już wszystko błagał szulera na kolanach by przestali grać. Cudzoziemiec jednak wyjawił im sekret swojej wygranej – chodziło o to, że mężczyźni sami uwierzyli w to, że szuler wygra każdą partię i jest nie do pokonania. To spowodowało, że przestali podświadomie wierzyć we własne siły. Gdy obcy zabrał pieniądze i wyszedł, pan Nowosądecki oznajmił, że szuler dał się nabrać bo ten od początku ani trochę nie wierzył w jego zwycięstwo.

Problematyka

Opowiadanie Mrożka zostało poświęcone ważnej tematyce – reakcji człowieka na oszustwo

Polecamy również:

 • Wesele w Atomicach - streszczenie

  Główny bohater i narrator opowiadania zostaje zaproszony na wesele przez brata panny młodej. Gruntowne zmiany na wsi – m.in. wycinanie lasów, zawracanie rzeki, zalesianie pustyni, budowa tamy itd. – wprowadziły nieco zamieszania, więc na przyjęcie dotarł lekko spóźniony. Więcej »

 • Tango - streszczenie

  Akt I - Dziwacznie ubrani Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty w dużym pokoju, gdzie panuje straszny nieład. Przy tej czynności zastaje ich Artur, student medycyny i filozofii. Ponieważ złamali zakaz gry w karty, Babcię posyła Artur na katafalk, Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków, a Edka... Więcej »

 • Mrożek Emigranci - streszczenie

  Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa. XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z... Więcej »

 • Artysta - interpretacja, morał

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka, którego tematem jest zbyt wygórowana ambicja. Głównym bohaterem tekstu jest kogut starający się o posadę lwa w cyrku. Więcej »

 • Artysta - streszczenie, bohaterowie

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka poruszające ważny temat ambicji w naszym życiu. Występują w nim cztery postacie, z których dwie to zwierzęta, pod postaciami których kryją się ludzkie charaktery. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Lol
XD • 2021-02-28 13:01:16
XD
lol • 2021-02-28 10:48:34
lubie placki
smn44 • 2021-02-27 16:10:55
Fajne.
Moper • 2021-02-27 14:21:53
dfghjk
zhjbh • 2021-02-27 13:45:38