Artysta - interpretacja, morał

Interpretacja

„Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka, którego tematem jest zbyt wygórowana ambicja.

Głównym bohaterem tekstu jest kogut starający się o posadę lwa w cyrku. Po odrzuceniu jego kandydatury przez Dyrektora Cyrku, Kogut obraża się, czując się wielce niepocieszony, przekonany, że byłby świetnym lwem.

Opowiadanie Mrożka gatunkowo bliskie jest bajki, czyli opowiastki z wyrazistym morałem, w której zwierzęta występują jako maski określonych typów ludzkich – zabieg ten nazywamy personifikacją.  Bajka posługuje się jeszcze alegorią, czyli „mówieniem obrazowym”, której u Mrożka z kolei brakuje.

Postawa Koguta symbolizuje próżność i pewność siebie, które pozwalają mu starać się o rolę lwa, symbolu siły, opanowania i władzy. Zupełnie nie zdaje on sobie sprawy z braku talentu czy nawet uroku osobistego.

Nieprzypadkowo towarzyszem Koguta jest Lis – zwierzę symbolizujące przebiegłość, spryt, a nawet oszustwo i nieuczciwość. Te cechy są bardzo zbliżone do postawy Koguta, zwłaszcza, że Lis nie uświadamia przyjaciela o jego wadach i błędnym myśleniu, ale wtóruje mu, a następnie wręcz z niego szydzi.

Zwierzętom towarzyszy jeszcze narrator, co wnioskujemy po pierwszoosobowej narracji, lecz nie wiemy czy i jakim jest zwierzęciem. Występuje w opowiadaniu jako postać neutralna.

Zgłaszając się do cyrku, Kogut zapragnął być kimś więcej niż tylko wiejskim ptakiem – kierował się przy tym chęcią zabłyśnięcia poprzez udawanie kogoś lepszego, silniejszego. Ptak jest odzwierciedleniem artysty-celebryty, karierowicza z wielkimi oczekiwaniami wobec samego siebie i otoczenia, który nie potrafi adekwatnie ocenić swoich umiejętności. Dla tego typu artysty prawdziwa sztuka i prawda nie mają znaczenia.

Artysta - interpretacja, morał

Morał

Z opowiadania Mrożka wypływa morał mówiący o tym, że owszem, należy dbać i walczyć o swoje marzenia, ale jednocześnie siły należy mierzyć na zamiary. Sama ambicja jest zjawiskiem pozytywnym, jednak gdy towarzyszy jej realna ocena możliwości.

Aby móc zrealizować swoje marzenia, nawet z pozoru nierealne, potrzebna jest również ciężka i pokorna praca, której Kogutowi zabrakło.

Warto pamiętać, że postawa roszczeniowa i poprzestanie na oczekiwaniach do niczego nie prowadzi, natomiast uczciwa praca, jak również porażki nas kształtują pozytywnie, jeśli wyciągamy z nich wnioski. 

Polecamy również:

  • Wesele w Atomicach - streszczenie

    Główny bohater i narrator opowiadania zostaje zaproszony na wesele przez brata panny młodej. Gruntowne zmiany na wsi – m.in. wycinanie lasów, zawracanie rzeki, zalesianie pustyni, budowa tamy itd. – wprowadziły nieco zamieszania, więc na przyjęcie dotarł lekko spóźniony. Więcej »

  • Tango - streszczenie

    Akt I - Dziwacznie ubrani Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty w dużym pokoju, gdzie panuje straszny nieład. Przy tej czynności zastaje ich Artur, student medycyny i filozofii. Ponieważ złamali zakaz gry w karty, Babcię posyła Artur na katafalk, Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków, a Edka... Więcej »

  • Mrożek Emigranci - streszczenie

    Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa. XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z... Więcej »

  • Artysta - streszczenie, bohaterowie

    „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka poruszające ważny temat ambicji w naszym życiu. Występują w nim cztery postacie, z których dwie to zwierzęta, pod postaciami których kryją się ludzkie charaktery. Więcej »

  • Sławomir Mrożek, Lew – streszczenie i opracowanie

    Chrześcijanie przebywający w lochu zbili się w zwartą grupę ponieważ usłyszeli, że Cezar wydał znak zapowiadający rozpoczęcie widowiska. Ludzie zebrani w Koloseum wstawali ażeby mieć lepszy widok. Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 2 + 1 =
kapibara
2023-07-26 07:01:00
dzk
Urlich von Juningen
2020-05-26 09:31:24
Dziękuję
.
2020-05-22 11:56:58
Dziękuję
kpj
2020-05-14 18:50:16
Jest błąd! Według Mickiewicz nie należy mierzyć zamiarów na siły, tylko siły na zamiary. To rozumowanie odwrotne niż w "Artyście".
Damian
2020-03-23 10:32:17
Bardzo pomocny !
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33