Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sławomir Mrożek, Kronika oblężonego miasta – streszczenie

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na początku dowiadujemy się, że miasto, w którym mieszka narrator zostało oblężone – niektórzy mieszkańcy jednak wcale na to nie narzekają. Jeden z jego sąsiadów (staruszek, który był strzelcem) cieszy się, że będzie mógł poćwiczyć swoje umiejętności. Przed budynkiem miejskiego ratusza ustawiono nawet armatę, z której planowano strzelać do wroga. Ofiarami wojny stają się dwie małe rybki, którym potem urządzono pogrzeb w katedrze. Narrator wyznaje, że chroni się pod łóżkiem, żeby uniknąć kul ze strzelby staruszka - mężczyzna cierpi na krótkowzroczność i może wycelować w niewłaściwy cel. Mówiący przedstawia również swoje lektury – czyta Sindbada-Żeglarza, ale stwierdza, że nie jest to książka na aktualne czasy. Sięga więc po Tryumfalny pochód pompy ssąco-tłoczącej w instalacjach użytkowych. Opisuje wrażenia z nocy, podczas której nie można było zasnąć ponieważ po dachu jeździły wozy pancerne, legitymując zamieszkujące tam koty. Aresztowano te, które legitymacji nie posiadały – jedno ze zwierząt legitymację miało, jednak je również zabrano – było to przecież podejrzane, że kot posiadał dowód swojej tożsamości. Narrator dowiaduje się o tym, że ponoć na Boże Narodzenie ma zabraknąć choinek, bo wszystkie mają zostać wykorzystane do budowania barykad. Sygnałem do walk ma być kula wystrzelona z armaty spod ratusza, a każdy mieszkaniec ma przygotować sobie hełm – każdy robi go z czego może, np. gosposia bohatera szykuje sobie hełm z beretu. Któregoś dnia kobieta przyniosła narratorowi gazetę, w której widniał jego wizerunek i adnotacja, że to on jest winien całej sytuacji w państwie. W takim wypadku mężczyzna postanowił potajemnie opuścić miasto, jednak napotyka na swojej drodze strzelca, który trafił go kulą, od której bohter umiera.

Polecamy również:

  • Sławomir Mrożek, Kronika oblężonego miasta – opracowanie

    Opowiadanie Sławomira Mrożka pochodzi ze zbioru tekstów pt. Słoń, który ukazał się po raz pierwszy w 1957 roku. Tom prezentuje wszystkie cechy twórczości pisarza, znajdują się tu bowiem zarówno groteskowo przedstawione sytuacje oplatające ich bohatera, jak i teksty kompromitujące... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =