Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mrożek Emigranci - streszczenie

Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa.

XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z pociągu wysiadła piękna dama, która odbyła z XX stosunek w toalecie pierwszej klasy. Zapłaciła za siebie i za niego. Potem chciała jeszcze raz, ale XX już nie miał ochoty. Dawała mu swój adres, ale nie wziął. Po kobietę przyjechał jej małżonek – generał. Razem odjechali limuzyną.

Drugi z mężczyzn, AA, zaczyna opowiadać, jak naprawdę wyglądał dzień XX. Najpierw ogolił się i wyszedł. Wcale nie chciał iść na dworzec. Wyszedł na ulicę. Tam wszyscy się na niego gapili, gdyż jest cudzoziemcem. Potem chciał iść do kina, ponieważ tam wszyscy patrzą się w ekran, ale nie miał pieniędzy, więc poszedł na dworzec główny. Tam nie musiał za nic płacić, poza tym nie był obcy, bo na dworcu wszyscy są obcy. Dworzec jest dla obcych stworzony. Oglądał budki z telefonami i kioski z gazetami oraz bufet. Był też na peronie. Przyjechał pociąg i wysiadła z niego elegancka dama, która po prostu sobie poszła. XX udał się do toalety,

Zobacz również

 • Emigranci - plan wydarzeń

  1. Powrót i opowieść XX 2. Opowieść AA 3. Wspomnienia XX

  Więcej
 • Emigranci - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw samotności)

  Dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się w drukiem w „Dialogu” w 1974 r., natomiast wystawiony został w 1975 r. Ukazuje on losy jednostki niemogącej wyzwolić się spod panowania systemu i władzy. Człowiek zachowuje się tak, jak nakazuje mu natura i historia.

  Więcej
 • Emigranci - bohaterowie

  XX jest emigrantem z Polski. Wyjechał zagranicę w celach zarobkowych. Odkłada pieniądze, by po powrocie do Polski zbudować duży dom z ogrodem i zamieszkać w nim z rodziną. Jest niewykształcony. Nie zna języka.

  Więcej
 • Emigranci - problematyka

  Dramat ukazuje bardzo trudną sytuację ludzi przebywających na emigracji. Jeden z bohaterów Mrożka wyjeżdża, by poprawić swój status materialny, drugi – ponieważ doskwiera mu brak wolności i czuje się osaczony przez władzę, inwigilowany. Każdy z nich na swój sposób jest wyobcowany.

  Więcej

Losowe zadania

 • Obliczanie wskaźnika ogólnego salda migracji

  Oblicz wskaźnik ogólnego salda migracji podając wartość bezwzględną oraz na 1000 mieszkańców dla miasta Szczecin w roku 2018, korzystając z poniższych danych.   Liczba zameldowań zza granicy: 291 osób Liczba wymeldowań za granicę: 385 osób Liczba zameldowań w ruchu wewnętrznym: 3829 osób Li...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Nazwij części zdania

  Nazwij części zdania w podanych przykładach.   Mała dziewczynka pojechała do babci. Wczoraj kupiłem w sklepie pierogi. Za chwilę pokażę wam coś niesamowitego. Mimo zmęczenia, pouczę się. Najlepsza śpiewaczka zaśpiewa dziś w operze wspaniałą arię.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz stężenie wodorowęglanu(IV) amonu

  W 0,25 dm3 roztworu wodorowęglanu(IV) magnezu znajduje się 3,05 g jonów wodorowęglanowych. Oblicz stężenie molowe tej soli wiedząc, że w wodzie ulega całkowitej dysocjacji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz stężenie jonów znając wartość K

  Oblicz stężenie jonów oraz stężenie niezdysocjowanego kwasu mrówkowego, jeżeli stała dysocjacji roztworu tego kwasu o stężeniu 0,2 mol/dm3 wynosi K = 1,86×10-4.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ustal reakcję redoks dla pierwiastkowego jodu

  Uzgodnij poniższą reakcję redoks, określ jaki to typ reakcji i wyjaśnij na czym polega. Wskaż utleniacz i reduktor. Określ stopnień utlenienia jodu w każdej cząsteczce. I2 + OH- → I- + IO3- + H2O

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
xyz
olciax • 2020-03-28 18:44:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
r
r • 2020-03-28 11:19:26
Hm, kopia z brainly.pl/zadanie/12222252 :)
Bsart • 2020-03-28 10:27:40
No nie wiem xXDD
Twoja stara • 2020-03-27 19:39:38