Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Mrożek Emigranci - streszczenie

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa.

XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z pociągu wysiadła piękna dama, która odbyła z XX stosunek w toalecie pierwszej klasy. Zapłaciła za siebie i za niego. Potem chciała jeszcze raz, ale XX już nie miał ochoty. Dawała mu swój adres, ale nie wziął. Po kobietę przyjechał jej małżonek – generał. Razem odjechali limuzyną.

Drugi z mężczyzn, AA, zaczyna opowiadać, jak naprawdę wyglądał dzień XX. Najpierw ogolił się i wyszedł. Wcale nie chciał iść na dworzec. Wyszedł na ulicę. Tam wszyscy się na niego gapili, gdyż jest cudzoziemcem. Potem chciał iść do kina, ponieważ tam wszyscy patrzą się w ekran, ale nie miał pieniędzy, więc poszedł na dworzec główny. Tam nie musiał za nic płacić, poza tym nie był obcy, bo na dworcu wszyscy są obcy. Dworzec jest dla obcych stworzony. Oglądał budki z telefonami i kioski z gazetami oraz bufet. Był też na peronie. Przyjechał pociąg i wysiadła z niego elegancka dama, która po prostu sobie poszła. XX udał się do toalety,

Polecamy również:

 • Emigranci - plan wydarzeń

  1. Powrót i opowieść XX 2. Opowieść AA 3. Wspomnienia XX Więcej »

 • Emigranci - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw samotności)

  Dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się w drukiem w „Dialogu” w 1974 r., natomiast wystawiony został w 1975 r. Ukazuje on losy jednostki niemogącej wyzwolić się spod panowania systemu i władzy. Człowiek zachowuje się tak, jak nakazuje mu natura i historia. Więcej »

 • Emigranci - bohaterowie

  XX jest emigrantem z Polski. Wyjechał zagranicę w celach zarobkowych. Odkłada pieniądze, by po powrocie do Polski zbudować duży dom z ogrodem i zamieszkać w nim z rodziną. Jest niewykształcony. Nie zna języka. Więcej »

 • Emigranci - problematyka

  Dramat ukazuje bardzo trudną sytuację ludzi przebywających na emigracji. Jeden z bohaterów Mrożka wyjeżdża, by poprawić swój status materialny, drugi – ponieważ doskwiera mu brak wolności i czuje się osaczony przez władzę, inwigilowany. Każdy z nich na swój sposób jest wyobcowany. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =