Emigranci - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw samotności)

„Emigranci” - geneza

Dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się w drukiem w „Dialogu” w 1974 r., natomiast wystawiony został w 1975 r. Ukazuje on losy jednostki niemogącej wyzwolić się spod panowania systemu i władzy. Człowiek zachowuje się tak, jak nakazuje mu natura i historia.

„Emigranci” to dialog pomiędzy intelektualistą i robotnikiem. Prowadzony jest na obczyźnie, gdzie obaj czują się wykluczeni ze społeczeństwa. Dramat ukazuje odmienne postawy życiowe dwóch bohaterów. Jeden z mężczyzn jest prymitywnie beztroski, drugi zaś tragicznie bezradny.

„Emigranci” - czas i miejsce akcji

Akcja obejmuje wieczór i noc sylwestrową, jaką dwóch emigrantów spędza w obcym kraju. Okres, gdy znajdują się poza granicami Polski, przypada na czasy PRL. Można to wywnioskować ze słów AA, który mówi o donosach oraz XX, który wspomina prowokatorów wysyłanych do naukowców.

Bezpośrednim miejscem akcji jest brudny i obskurny pokój, który AA i XX wspólnie wynajmują. Nie ma w nim okien, ponieważ znajduje się w piwnicy, pod schodami. W pokoju krzyżują się wszystkie rury budynku. Ponieważ rurami dochodzi do nich odgłos Pieśni „Stille Nacht”, należy przypuszczać, iż znajdują się w Niemczech.

„Emigranci” - motyw samotności

Dramat rozgrywa się na obczyźnie, splata losy dwóch mężczyzn – emigrantów. Jeden jest intelektualistą, drugi robotnikiem. Obaj są samotni i wyobcowani, choć każdy w inny sposób.

XX to robotnik, wyemigrował na Zachód ze względów ekonomicznych. Pracuje, by zarobić. AA określa go jako kalekę, głuchoniemego. XX zdaje się to nie przeszkadzać. Mężczyzna myśli jedynie o jedzeniu i odkładaniu pieniędzy. Jest wykorzystywany w pracy. Nie może znaleźć lepszej, bo nie zna języka. Jego wygląd zdradza, że jest obcy i tak też się czuje. Chodzi na dworzec, ponieważ tam nie czuje odczuwa swojej obcości w tak dojmujący sposób.

AA jest intelektualistą. Zna języki obce. Nie mogąc zaznać wolności w kraju, wyemigrował. Nie ma rodziny. Nikt do niego nie pisze. AA twierdzi, że nie potrzebuje nikogo. Jednak XX uważa, że nie dostaje on listów, bo nikogo nie obchodzi.

AA w końcowej fazie dramatu stwierdza, że dla XX nie jest jeszcze za późno, bo ma, do czego wrócić. Ma rodzinę. Gdy XX zasypia, AA szlocha.

Polecamy również:

  • Emigranci - plan wydarzeń

    1. Powrót i opowieść XX 2. Opowieść AA 3. Wspomnienia XX Więcej »

  • Emigranci - bohaterowie

    XX jest emigrantem z Polski. Wyjechał zagranicę w celach zarobkowych. Odkłada pieniądze, by po powrocie do Polski zbudować duży dom z ogrodem i zamieszkać w nim z rodziną. Jest niewykształcony. Nie zna języka. Więcej »

  • Emigranci - problematyka

    Dramat ukazuje bardzo trudną sytuację ludzi przebywających na emigracji. Jeden z bohaterów Mrożka wyjeżdża, by poprawić swój status materialny, drugi – ponieważ doskwiera mu brak wolności i czuje się osaczony przez władzę, inwigilowany. Każdy z nich na swój sposób jest wyobcowany. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02