Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Emigranci - bohaterowie

Ostatnio komentowane
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

XX

XX jest emigrantem z Polski. Wyjechał zagranicę w celach zarobkowych. Odkłada pieniądze, by po powrocie do Polski zbudować duży dom z ogrodem i zamieszkać w nim z rodziną.

Jest niewykształcony. Nie zna języka. Pracuje po szesnaście godziny godzinnie w trudnych warunkach. Od pracy na maszynie trzęsą mu się ręce i piszczy w uszach. Jest wykorzystywany i źle opłacany. Pracuje przy wykopach.

Żyje w obskurnym pokoju z AA. Stara się wydawać jak najmniej na swoje utrzymanie. Kupuje najtańsze jedzenie (nie wiedząc, iż jest pokarm dla zwierząt), nie pije i nie pali. Wszystko, co zarobi, odkłada. Pieniądze chowa w pluszowej maskotce. AA płaci za niego komorne, czasem daje mu swoje puszki z jedzeniem, herbatę lub cukier.

XX nie myśli wiele, nie zastanawia się. Po prostu pracuje. Jest emigrantem od ponad trzech lat. W kraju zostawił żonę i dzieci, które mieszkają wraz z teściami.

AA

AA to intelektualista, myśliciel, filozof. Człowiek wykształcony, znający języki obce. Był dwukrotnie żonaty. Nie ma dzieci. Mieszkał w Warszawie, nieźle zarabiał. Nie ma rodziny. Nikt do niego nie pisze.

AA podaje wiele hipotez, które mogły skłonić go do emigracji. Możliwym jest powód polityczny, umiłowanie wolności. Uciekł z kraju, bo chciał napisać książkę o wolności, ale się bał. Wyjechał zagranicę i tam dopadła go niemoc twórcza, ponieważ stał się wolnym człowiekiem.

Zdecydował się zamieszkać z XX, bo ten wydał mu się doskonałym niewolnikiem i postanowił uczynić go obiektem swoich badań. Jednocześnie starał się wyzwolić XX z jego schematycznego myślenia, otworzyć mu oczy. Marzy o kraju wolnym i szczęśliwym.

Polecamy również:

  • Emigranci - plan wydarzeń

    1. Powrót i opowieść XX 2. Opowieść AA 3. Wspomnienia XX Więcej »

  • Emigranci - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motyw samotności)

    Dramat „Emigranci” po raz pierwszy ukazał się w drukiem w „Dialogu” w 1974 r., natomiast wystawiony został w 1975 r. Ukazuje on losy jednostki niemogącej wyzwolić się spod panowania systemu i władzy. Człowiek zachowuje się tak, jak nakazuje mu natura i historia. Więcej »

  • Emigranci - problematyka

    Dramat ukazuje bardzo trudną sytuację ludzi przebywających na emigracji. Jeden z bohaterów Mrożka wyjeżdża, by poprawić swój status materialny, drugi – ponieważ doskwiera mu brak wolności i czuje się osaczony przez władzę, inwigilowany. Każdy z nich na swój sposób jest wyobcowany. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =