Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sławomir Mrożek, Lew – streszczenie i opracowanie

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Chrześcijanie przebywający w loch zbili się w zwartą grupę ponieważ usłyszeli że Cezar wydał znak zapowiadający rozpoczęcie widowiska. Ludzie zebrani w Koloseum wstawali ażeby mieć lepszy widok. Dozorca lwów imieniem Kajus pilnował, by wszystkie zwierzęta wybiegły na arenę. Jedno ze zwierząt wcale nie miało na to ochoty, a na dodatek zajadało marchew. Kajus próbował zmusić je do wyjścia ale bezskutecznie. Poprosił nawet lwa żeby zrobił to dla niego gdyż w przeciwnym wypadku może stracić pracę. Zwierzę powiedziało, że nie wyjdzie na arenę by dać alibi patrycjuszom. Wielki kot czuł bowiem, że niebawem władzę przejmą chrześcijanie, który porozumieją się z Konstantynem Wielkim, a wówczas patrycjusze będą zrzucać całą odpowiedzialność na lwy. Wtedy on będzie mógł pochwalić się tym, że nie zjadł żadnego człowieka. W takiej sytuacji Kajus poprosił lwa, żeby nie zdradzał nikomu, że namawiał go do zjedzenia chrześcijan.

 

Konwencja i temat

Sławomir Mrożek umieścił swoje opowiadanie w realiach starożytnego Rzymu, nawiązując tym samym do jednej z najbardziej znanych tradycji literackich. Tematem tekstu jest postawa lwa, który ma za zadanie zjadać chrześcijan ku uciesze obserwatorów

Polecamy również:

 • Wesele w Atomicach - streszczenie

  Główny bohater i narrator opowiadania zostaje zaproszony na wesele przez brata panny młodej. Gruntowne zmiany na wsi – m.in. wycinanie lasów, zawracanie rzeki, zalesianie pustyni, budowa tamy itd. – wprowadziły nieco zamieszania, więc na przyjęcie dotarł lekko spóźniony. Więcej »

 • Tango - streszczenie

  Akt I - Dziwacznie ubrani Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty w dużym pokoju, gdzie panuje straszny nieład. Przy tej czynności zastaje ich Artur, student medycyny i filozofii. Ponieważ złamali zakaz gry w karty, Babcię posyła Artur na katafalk, Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków, a Edka... Więcej »

 • Mrożek Emigranci - streszczenie

  Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa. XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z... Więcej »

 • Artysta - interpretacja, morał

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka, którego tematem jest zbyt wygórowana ambicja. Głównym bohaterem tekstu jest kogut starający się o posadę lwa w cyrku. Więcej »

 • Artysta - streszczenie, bohaterowie

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka poruszające ważny temat ambicji w naszym życiu. Występują w nim cztery postacie, z których dwie to zwierzęta, pod postaciami których kryją się ludzkie charaktery. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =