Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sławomir Mrożek, Lew – streszczenie i opracowanie

Streszczenie

Chrześcijanie przebywający w lochu zbili się w zwartą grupę ponieważ usłyszeli, że Cezar wydał znak zapowiadający rozpoczęcie widowiska. Ludzie zebrani w Koloseum wstawali ażeby mieć lepszy widok. Dozorca lwów imieniem Kajus pilnował, by wszystkie zwierzęta wybiegły na arenę w odpowiednim momencie. Jedno ze zwierząt wcale nie miało na to ochoty, a na dodatek zajadało marchew. Kajus próbował zmusić je do wyjścia ale bezskutecznie. Poprosił nawet lwa żeby zrobił to dla niego, gdyż w przeciwnym wypadku może stracić pracę. Zwierzę powiedziało, że nie wyjdzie na arenę by dać alibi patrycjuszom. Wielki kot czuł bowiem, że niebawem władzę przejmą chrześcijanie, który porozumieją się z Konstantynem Wielkim, a wówczas patrycjusze będą zrzucać całą odpowiedzialność na lwy. Wtedy on będzie mógł pochwalić się tym, że nie zjadł żadnego człowieka. W takiej sytuacji Kajus poprosił lwa, żeby nie zdradzał nikomu, że sam namawiał go do zjedzenia chrześcijan.

Konwencja i temat

Sławomir Mrożek umieścił swoje opowiadanie w realiach starożytnego Rzymu, nawiązując tym samym do jednej z najbardziej znanych tradycji literackich. Tematem tekstu jest postawa lwa, który ma za zadanie zjadać chrześcijan

Zobacz również

 • Wesele w Atomicach - streszczenie

  Główny bohater i narrator opowiadania zostaje zaproszony na wesele przez brata panny młodej. Gruntowne zmiany na wsi – m.in. wycinanie lasów, zawracanie rzeki, zalesianie pustyni, budowa tamy itd. – wprowadziły nieco zamieszania, więc na przyjęcie dotarł lekko spóźniony.

  Więcej
 • Tango - streszczenie

  Akt I - Dziwacznie ubrani Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty w dużym pokoju, gdzie panuje straszny nieład. Przy tej czynności zastaje ich Artur, student medycyny i filozofii. Ponieważ złamali zakaz gry w karty, Babcię posyła Artur na katafalk, Eugeniuszowi zakłada na głowę klatkę dla ptaków, a Edka próbuje wygonić.

  Więcej
 • Mrożek Emigranci - streszczenie

  Dwóch mężczyzn rozmawia w brudnym pokoju. Jeden właśnie wrócił, drugi czyta książkę. Po chwili milczenia jeden z mężczyzn odzywa się i prosi drugiego o papierosa. XX, który właśnie wrócił, opowiada, iż był na peronie, przyjechał pociąg, kolejarze w wózkach wozili miękkie koce. Z pociągu wysiad...

  Więcej
 • Artysta - interpretacja, morał

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka, którego tematem jest zbyt wygórowana ambicja. Głównym bohaterem tekstu jest kogut starający się o posadę lwa w cyrku.

  Więcej
 • Artysta - streszczenie, bohaterowie

  „Artysta” to opowiadanie Sławomira Mrożka poruszające ważny temat ambicji w naszym życiu. Występują w nim cztery postacie, z których dwie to zwierzęta, pod postaciami których kryją się ludzkie charaktery.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Sok
Kasia • 2020-04-06 19:43:56
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17
Fajna stronka, dzięki ;-)
Stara_ale_jara • 2020-04-06 16:43:04
To niezła strona
Mb • 2020-04-06 16:05:02
dzięki XD
Kac • 2020-04-06 15:04:10