Tren Fortynbrasa - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

które wypowiadał on przed swoją śmiercią. Ale faktycznie wypowiedź Fortynbrasa jest monologiem.

Fortynbras wyrzuca Hamletowi, że za życia był niepraktyczny, zbyt dużo czasu poświęcał przeróżnym ideom, nie interesował się wojną, właściwie był śmieszny. Fortynbras kreuje się przy tym na idealnego władcę, który potrafi trzymać lud w ryzach i zrealizować projekty dotyczące życia codziennego, nie zaś urojonych problemów.

Fortynbras w pozornym dialogu z Hamletem prezentuje się jako człowiek silny i zdecydowany, wprost stworzony do tego, by władać Danią. Jedną z pierwszych rzeczy, którą zamierza wykonać po przejęciu władzy, jest ulepszenie systemu więzień. W tym miejscu podmiot liryczny sugeruje nam, jakiego rodzaju będą to rządy. Fortynbras wygląda na totalitarystę, chcę rządzić za pomocą strachu i kar:

(…) trzeba wziąć miasto za gardło i wstrząsnąć nim trochę

Już pod tym względem jego „czyste zamiary” są co najmniej podejrzane. Trzeba jednak dokładnie przyjrzeć się, jakiej charakterystyki Hamleta dostarcza pewny siebie Fortynbras. Uważa, że książę był nie do życia, ponieważ wierzył „w kryształowe pojęcia a nie glinę ludzką”. Co oznacza to przeciwstawienie? Glina ludzka to dla Fortynbrasa

Polecamy również:

 • Pan Cogito - interpretacja ogólna, opracowanie cyklu

  Zbigniew Herbert stworzył poetycką postać Pana Cogito na użytek swych wierszy podczas pobytu w USA – w 1971 roku. Tom poezji, zatytułowany „Pan Cogito”, powstał w tym samym roku (wydany w 1974 r.) i od tego czasu bohater wierszy stał się jednym z najważniejszych elementów poezji Herberta,... Więcej »

 • Potęga smaku - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert napisał „Potęgę smaku” pod wpływem wniosków jakie wyciągał z obserwacji komunistycznej rzeczywistości. Z pewnością był przeciwny socrealistycznemu kierunkowi w sztuce, potem natomiast bardzo surowo, jak w prezentowanym wierszu, oceniał totalitarną rzeczywistość wypełnioną pustymi... Więcej »

 • Książka - interpretacja i analiza wiersza

  Tytułowa książka to Biblia. Takie jej określenie wskazuje – z jednej strony – na bezpośredni, familiarny stosunek autora do Pisma Świętego, któremu nie potrzeba do jej nazwania wzniosłych słów. Z drugiej strony – określenie „książka” podkreśla wyjątkowość tego dzieła.... Więcej »

 • Sprawozdanie z raju - interpretacja i analiza wiersza

  „Sprawozdanie z raju” to utwór pełen ironii, którą uwypukla dysharmonia między stylem i treścią wypowiedzi, widoczna już w samym tytule. Wizja raju została ujęta w sposób sprawozdawczy. Jest to relacja na temat panujących w raju warunków, zapisana na wzór rządowych... Więcej »

 • U wrót doliny - interpretacja i analiza wiersza

  Herbert wstrząśnięty wojną tworzy w „U wrót doliny” opis, w którym przedstawia apokaliptyczne wydarzenia, jednakże z wyraźnym odniesieniem do zdarzeń z II wojny światowej. Z całą pewnością utwór powstał pod wpływem doświadczenia okrucieństwa wojennego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58