Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zygmunt Kubiak, Tradycja klasyczna - streszczenie i opracowanie

Ostatnio komentowane
super omawiamy tą lekturę teraz pani nam poleciła tą stronę jesteś super koffam cię
gosia • 2020-02-26 05:31:36
o jo nie wierze ile tego jest jak jo nie zdom..
wahelxpompa • 2020-02-25 22:22:02
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Esej rozpoczyna się refleksją, że wielu współczesnych turystów wybiera Grecję na cel swoich wyjazdów i najczęściej zwiedzają tam starożytne greckie zabytki. Wielu z nich traktuje ten kraj również jako dobre miejsce do kąpieli słonecznych i wypoczynku nad morzem. Autor wierzy jednak, że jest i taka garstka zainteresowanych, którzy wybiorą się do Grecji ze względu na jej dziedzictwo kulturowe. Zwraca również uwagę na to, że we współczesnej szkole nie naucza się greki, a łacina pojawia się sporadycznie. O starożytnej filozofii także wspomina się zdawkowo. Jest to paradoks ponieważ specjalistyczne książki traktujące o antyku są przecież na rynku bardzo popularne. Zainteresowanie przeszłością śródziemnomorską zatem jest żywotne.

Zygmunt Kubiak snuje w pewnym sensie marzenie, wizję mówiącą, że już wkrótce zainteresowanie Grecją i krainami śródziemnomorskimi przekują się z czysto rozrywkowego, na głęboko kulturowe. Wspomina o tym czym tak naprawdę przyciąga starożytny świat i dlaczego jego historia jest tak fascynująca. W tekście autor umieszcza również charakterystykę greckich miast zauważając, że na każdym kroku da się odczuć powiew wielkiej przeszłości państwa, nie sposób go pominąć podczas

Polecamy również:

  • Eleuzis - Zygmunt Kubiak

    „Eleuzis” pochodzi z wydanego w 1993 r. zbioru esejów „Przestrzeń dzieł wiecznych” autorstwa Zygmunta Kubiaka, wybitnego znawcy kultury śródziemnomorskiej. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =