Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zygmunt Kubiak, Tradycja klasyczna - streszczenie i opracowanie

Ostatnio komentowane
Jezu jaki debil ogar ok dzieki
Farnay23 • 2019-11-17 19:30:39
fajna charakterystyka
to ja • 2019-11-17 17:55:24
uhyhuhp;huiph9uh
bhihiuhiuhiuhuih • 2019-11-17 14:11:21
widzę, że Wasz portal powinien być zakazany, bo redagowany jest przez skrajnych lewakó...
stes • 2019-11-16 15:37:40
Wszystko super tylko brakuje mi tutaj podmiotu towarzyszącego :/
Rose-chan • 2019-11-16 09:01:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Esej rozpoczyna się refleksją, że wielu współczesnych turystów wybiera Grecję na cel swoich wyjazdów i najczęściej zwiedzają tam starożytne greckie zabytki. Wielu z nich traktuje ten kraj również jako dobre miejsce do kąpieli słonecznych i wypoczynku nad morzem. Autor wierzy jednak, że jest i taka garstka zainteresowanych, którzy wybiorą się do Grecji ze względu na jej dziedzictwo kulturowe. Zwraca również uwagę na to, że we współczesnej szkole nie naucza się greki, a łacina pojawia się sporadycznie. O starożytnej filozofii także wspomina się zdawkowo. Jest to paradoks ponieważ specjalistyczne książki traktujące o antyku są przecież na rynku bardzo popularne. Zainteresowanie przeszłością śródziemnomorską zatem jest żywotne.

Zygmunt Kubiak snuje w pewnym sensie marzenie, wizję mówiącą, że już wkrótce zainteresowanie Grecją i krainami śródziemnomorskimi przekują się z czysto rozrywkowego, na głęboko kulturowe. Wspomina o tym czym tak naprawdę przyciąga starożytny świat i dlaczego jego historia jest tak fascynująca. W tekście autor umieszcza również charakterystykę greckich miast zauważając, że na każdym kroku da się odczuć powiew wielkiej przeszłości państwa, nie sposób go pominąć podczas

Polecamy również:

  • Eleuzis - Zygmunt Kubiak

    „Eleuzis” pochodzi z wydanego w 1993 r. zbioru esejów „Przestrzeń dzieł wiecznych” autorstwa Zygmunta Kubiaka, wybitnego znawcy kultury śródziemnomorskiej. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =