Róża oddana Danielowi Naborowskiemu - analiza i interpretacja

Jarosław Marek Rymkiewicz to współczesny poeta intensywnie czerpiący z literackiej tradycji baroku. Jednym ze świadectw tej inspiracji jest utwór Róża oddana Danielowi Naborowskiemu. W wierszu tym poeta chętnie korzysta z barokowych toposów oraz środków stylistycznych.

Róża od wieków funkcjonuje jako symbol piękna, ale również kruchości i przemijania. Więdnie jedna, ale zaraz rozkwita druga – podobnie dzieje się  w ludzkim życiu. Najważniejszym przesłaniem wiersza jest przekonanie o tym, że poszczególne realia przemijają, ale ludzkie życie trwa nadal – zmieniają się jedynie okoliczności.

Utwór Rymkiewicza oparty jest na koncepcie (zabiegu charakterystycznym dla twórczości barokowej). Tutaj polega on na zestawieniu osoby poety z kwiatem róży.

Dla Rymkiewicza róża jest także symbolem jedności czasów – jest ona obecna w utworach wielu poetów różnych epok. Oznacza długotrwałą miłość, ale także wierność wobec ocalałych. Swoją różę poeta „ofiarowuje” Danielowi Naborowskiemu, na którym stara się wzorować swoją twórczość.

Rymkiewicz konsekwentnie porusza w wierszu podobną problematykę jak poeta barokowy. Są to refleksje o przemijalności ludzkiego życia, ale także o trwałości niektórych jego składników. Róża, również u Rymkiewicza, zyskuje tak wiele znaczeń, że zyskuje wymiar niewinnej tajemnicy.

Polecamy również:

  • Krew – analiza i interpretacja

    Wiersz Jarosława Marka Rymkiewicza budzi u odbiorców duże kontrowersje. W pierwszych strofach wiersza opisane zostają codzienne przestrzenie, różne miejsca w naszej rzeczywistości, które wg poety zostały naznaczone krwią, czyli jakąś krzywda, bólem i tragedią. Ból i krzywda... Więcej »

  • Daniel Naborowski „Róża” i Rymkiewicz „Róża oddana Danielowi Naborowskiemu” - analiza porównawcza

    Zarówno Daniel Naborowski jak i Jarosław Marek Rymkiewicz są poetami wybitnymi, doskonale wykształconymi i orientującymi się w wielowiekowej tradycji literackiej – każdy z nich na miarę swojej epoki. Pomimo odległości czasów, w których ci poeci tworzyli, w ich utworach odnajdujemy wiele... Więcej »

  • Czego nas uczy Adam Mickiewicz – opracowanie

    Artykuł Czego uczy nas Adam Mickiewicz został umieszczony przez autora jako posłowie w zbiorze poetyckim pt. Wiersze polityczne. W tekście o Mickiewiczu Rymkiewicz próbuje, w roli historyka literatury XIX wieku, objaśnić poetykę i tradycję polskiej poezji tzw. „zaangażowanej”, w której... Więcej »

  • Ogród w Milanówku – analiza i interpretacja

    Jarosław Marek Rymkiewicz jest uznawany za poetę klasycystycznego – jednym z przykładów utworów napisanych w tej stylistyce jest Ogród w Milanówku, koniec listopada. Więcej »

  • Dlaczego romantycy umierali młodo – streszczenie

    Na początku tekstu Rymkiewicz wymienia długą listę twórców romantycznych (polskich i europejskich) oraz daty ich narodzin i śmierci. Większość z przedstawionych postaci umarła w wieku 30 lat. Stąd postawiona przez poetę teza, że romantycy po prostu umierali w młodym wieku, a większość... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26