Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dlaczego romantycy umierali młodo – streszczenie

Ostatnio komentowane
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Bardzo ograniczona ilość przykładów, wzory maja o wiele wieksze zastosowanie niz podst...
Janko • 2020-01-14 22:35:23
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Na początku tekstu Rymkiewicz wymienia długą listę twórców romantycznych (polskich i europejskich) oraz daty ich narodzin i śmierci. Większość z przedstawionych postaci umarła w wieku 30 lat. Stąd postawiona przez poetę teza, że romantycy po prostu umierali w młodym wieku, a większość artystów tamtej epoki nie dożyła wieku czterdziestu lat.

Autor zadaje także pytanie, skąd taka popularność krótkowieczności wśród grona romantycznych twórców? Być może była to jedna z nieodłącznych cech ich „romantyczności”, tzn. długowieczność nie pozwalałaby zakwalifikować wybranego artysty do grona romantyków. Dla porównania stawia Rymkiewicz zestaw poetów XVIII wiecznych, który niejednokrotnie przeżywali sześćdziesiąt i siedemdziesiąt lat.

Na postawione przez siebie pytanie, poeta próbuje odpowiedzieć, udzielając kilku, czasem zaskakujących odpowiedzi:

1. Romantycy umierali młodo, ze względu na niedostateczne warunki higieniczne w owym czasie, a by to jednocześnie okres obfity w choroby takie jak syfilis czy gruźlica.
2. Jedną z przyczyn mógł być też prowadzony przez nich awanturniczy tryb życia. Byli oni bowiem bardzo aktywni i prowokujący w swoich działaniach. Była to przecież epoka podbijania

Polecamy również:

  • Dlaczego romantycy umierali młodo – opracowanie

    Artykuł Jarosława Marka Rymkiewicza wyjaśnia fenomen „romantycznej egzystencji”  polegającej na fascynacji tematem śmierci i wykorzystywaniem go w różnych konfiguracjach. Tekst ukazał się w książce poety pt. Głowa owinięta koszulą w 2016 roku. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =