Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Daniel Naborowski „Róża” i Rymkiewicz „Róża oddana Danielowi Naborowskiemu” - analiza porównawcza

Interpretacja

Zarówno Daniel Naborowski jak i Jarosław Marek Rymkiewicz są poetami wybitnymi, doskonale wykształconymi i orientującymi się w wielowiekowej tradycji literackiej – każdy z nich na miarę swojej epoki. Pomimo odległości czasów, w których ci poeci tworzyli, w ich utworach odnajdujemy wiele cech wspólnych.

Zarówno w „Róży” Naborowskiego jak i w „Róży oddanej Danielowi Naborowskiemu” występuje topos róży, który interpretowany jest w kilku różnych osłonach. Daniel Naborowski daruje róże swojemu mecenasowi, jako prezent noworoczny – porównuje kwiat do utworu poetyckiego, który powstał wiosną, jako owoc muzy, która natchnęła poetę. Róża zostaje także porównana do słońca, które jest równie piękne gdy wschodzi i zachodzi – w ten sposób do wiersza został wprowadzony motyw przemijania. Poeta namawia czytelnika do korzystania z każdej chwili życia, ze względu na jego szybki upływ. Ludzkie życie nie jest na ogół takie beztroskie i piękne i czasem przynosi cierpienie – z różą jest całkiem podobnie. Jest piękna i delikatna, ale rośnie wśród cierni i posiada kolce, które zadają ból.

Podobna problematyka poruszona jest u Rymkiewicza – poeta wykorzystuje nawet te same motywy co Naborowski.

Zobacz również

 • Daniel Naborowski - Na toż - analiza i interpretacja

  Jest to jeden z wielu utworów barokowych poświęconych przemijaniu ludzkiego życia – świadomość śmierci poważnie wpływała na poetów tworzących w tym czasie. Daniel Naborowski pisze o ulotności codziennego życia i śmierci, która przychodzi nieunikniona.

  Więcej
 • Daniel Naborowski, Róża – analiza i interpretacja

  Jest to utwór poetycki, który autor zadedykował hetmanowi wielkiemu litewskiemu Krzysztofowi Radziwiłłowi herbu Trąba. Radziwiłł, podobnie jak sam poeta, był zwolennikiem kalwinizmu, a jednocześnie mecenasem Naborowskiego. 

  Więcej
 • Daniel Naborowski Do Anny - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór „Do Anny” Daniela Naborowskiego nazywany jest w niektórych opracowaniach twórczości poety epigramatem, jego forma koresponduje jednak mocno z konwencją sonetu przez wyraźny podział na część opisową i zawartą w końcowym dystychu, zaskakującą konkluzję. Podział ów stanowi jednocześnie czę...

  Więcej
 • Daniel Naborowski Krótkość żywota - interpretacja i analiza wiersza

  Utwór Daniela Naborowskiego pt. „Krótkość żywota” wpisuje się szeroko eksploatowaną w poezji barokowej tematykę wanitatywną – dotyczącą przemijalności i kruchości ludzkiego bytu – która stała się naturalną konsekwencją poczucia zagubienia i ideowego rozdarcia w XVII wiecznym świecie refor...

  Więcej
 • Daniel Naborowski Marność - interpretacja i analiza wiersza

  „Marność” Daniela Naborowskiego wpisuje się w konwencję fraszek przez swój krótki, lapidarny w formie i treści kształt. Odwołuje się do przesłania Księgi Koheleta sformułowanego w wyrażeniu „Marność nad marnościami i wszystko marność”, które ma określać znikomą wartość ludzkiego ży...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11