Biografia
Poeta, historyk, a także autor kilku broszur politycznych. Urodził się w Gaju w 1633 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli literatury i filozofii sarmackiej.
Pisarz urodził się w rodzinie średnio zamożnego szlachcica. Kształcił się w Krakowie w Kolegium Nowodworskiego. Po zakończonej edukacji w latach 1651-1660 uczestniczył w kilku kampaniach wojennych, służąc w chorągwi husarskiej. Jego dowódcą był m.in. hetman Stefan Czarnecki, brał udział w bitwie pod Beresteczkiem. W 1660 roku powrócił do Gaju, a wkrótce osiadł we wsi Goleniowy na ziemi krakowskiej. W 1658 roku ożenił się z Marianną Misiowską. W 1669 był posłem podczas sejmu elekcyjnego, popierając księcia Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Jego pierwsza żona zmarła, a w trzy lata po tym wydarzeniu związał się ponownie z Magdaleną Frezerówną. Zmarł w Krakowie 6 lipca 1700 roku.
Twórczość
Wespazjan Kochowski zadebiutował poematem pt. Kamień świadectwa wielkiego w Koronie Polskiej senatora niewinności, a w roku 1668 opublikował swój pierwszy tom Różaniec Najświętszej Maryi Panny. W jego twórczości dominuje tematyka religijna i historyczna. W ten sposób poeta wyraża przekonanie o panowaniu nad historią przez Opatrzność Bożą.
Pierwszym z wielkich dzieł Kochowskiego było Niepróżnujące próżnowanie, pełne różnorodnych tematów, środków stylistycznych i form wersyfikacyjnych. W 1681 roku wydał dwa poematy religijne pt. Chrystus cierpiący i Ogród panieński.
Interesował się także kwestiami politycznymi, zwłaszcza w czasie panowania Jana III Sobieskiego. Wydał wówczas słynne Roczniki polskie od śmierci Władysława IV Klimaktery. Opisuje tam dzieje Rzeczpospolitej za czasów Jana II Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Pracę uważa się, za jedno z najważniejszych źródeł o kulturze staropolskiej.
Ostatnim ważnym dziełem poety była Psalmodia polska, powstała 1695 roku. Stanowi ono zbiór psalmów i modlitw. Kochowski wystylizował dzieło na tekst biblijny, ale nie stronił także od nawiązań historycznych.
Wespazjan Kochowski / www.wikipedia.org.pl |