Biografia
Poeta, historyk, a także autor kilku broszur politycznych. Urodził się w Gaju w 1633 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli literatury i filozofii sarmackiej.
Pisarz urodził się w rodzinie średnio zamożnego szlachcica. Kształcił się w Krakowie w Kolegium Nowodworskiego. Po zakończonej edukacji w latach 1651-1660 uczestniczył w kilku kampaniach wojennych, służąc w chorągwi husarskiej. Jego dowódcą był m.in. hetman Stefan Czarnecki, brał udział w bitwie pod Beresteczkiem. W 1660 roku powrócił do Gaju, a wkrótce osiadł we wsi Goleniowy na ziemi krakowskiej. W 1658 roku ożenił się z Marianną Misiowską. W 1669 był posłem podczas sejmu elekcyjnego, popierając księcia Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Jego pierwsza żona zmarła, a w trzy lata po tym wydarzeniu związał się ponownie z Magdaleną Frezerówną. Zmarł w Krakowie 6 lipca 1700 roku.
Twórczość
Wespazjan Kochowski zadebiutował poematem pt. Kamień świadectwa wielkiego w Koronie Polskiej senatora niewinności, a w roku 1668 opublikował swój pierwszy tom Różaniec Najświętszej Maryi Panny. W jego twórczości dominuje tematyka religijna i historyczna. W ten sposób poeta wyraża przekonanie