Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan III Sobieski - biografia, dokonania, najważniejsze wydarzenia

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jan III Sobieski – Pochodzenie

Urodzony 17 sierpnia w roku 1629 w Olesku Jan pochodził z dynastii Sobieskich. Nie pochodził z królewskiego rodu – dynastia ta dopiero pod koniec XVI w. doszła do większego znaczenia w Rzeczpospolitej. Jego ojcem był Jakub Sobieski, który pod koniec życia piastował urząd kasztelana krakowskiego. Natomiast matką Jana była Zofia Teofilia Daniłowiczówna.

Jan III Sobieski otrzymał staranne wykształcenie. Zaraz po zakończeniu studiów w Krakowie wraz z bratem Markiem podróżowali m. in. do Niemiec, Anglii, Francji oraz Niderlandów. Tam też poświęcali swój czas na naukę, nawiązywali liczne kontakty oraz mieli okazję zapoznania się z zachodnią sztuką wojenną.

Bracia wrócili do Polski w roku 1648 – w trakcie powstania kozackiego. Jan oraz Marek Sobiescy brali w nim czynny udział. Jan odniósł ciężką ranę pod Beresteczkiem, natomiast jego brat zginął w toku bitwy pod Batohem w roku 1652. Na kolejne lata przypadał natomiast początek potopu szwedzkiego.

Podobnie do sporej części szlachty, Jan zamiast po stronie króla polskiego opowiedział się za monarchą szwedzkim – Karolem X Gustawem. Był to zdecydowanie jeden z najmniej chwalebnych momentów w życiorysie przyszłego

Polecamy również:

 • Jan III Sobieski - panowanie (polityka wewnętrzna, zagraniczna)

  Rzeczpospolita w roku 1672 była całkowicie nieprzygotowana na atak ze strony Turków, wskutek czego zdobyli oni z łatwością Kamieniec Podolski, a następnie wkroczyli na Ukrainę. W tej sytuacji ówczesny król Polski – Michał Korybut Wiśniowiecki, zawarł z Turcją pokój w Buczaczu. Nie... Więcej »

 • Marysieńka Sobieska - biografia

  Maria Kazimiera d`Arquien urodziła się 28 czerwca w roku 1641 w Neveres (Francja). Była córką Henryka Margrabiego de la Grange d`Arquien – kapitana gwardii szwajcarskiej na dworze księcia orleańskiego i ochmistrzyni na dworze Marii Gonzagi (późniejszej Ludwiki Marii, żony króla polskiego... Więcej »

 • Dalsze konflikty polsko-tureckie w XVII w.

  W II połowie XVII w. rządy w Turcji znalazły się w rękach wielkich wezyrów z rodu Koprulu. Ci ostatni dążyli do podniesienia międzynarodowego znaczenia Turcji oraz zapełnienia skarbu na drodze zaborczych wojen. W swoich działaniach chcieli poszerzenia terytorium Turcji o południowo – wschodnie ziemie... Więcej »

 • Oblężenie Wiednia przez Turków (1683) i odsiecz wiedeńska (Bitwa pod Wiedniem) - przyczyny, przebieg, skutki, znaczenie dla Europy

  W lipcu w roku 1683 liczące ponad 100 tysięcy siły pod dowództwem Kary Mustafy oblegały Wiedeń. Ówczesny król Polski Jan III Sobieski uważał wówczas, iż odwlekanie ataku na armię turecką może jedynie działać na korzyć nieprzyjaciela. Z tego też powodu na czele 25 tysięcznej armii przez... Więcej »

 • Pokój w Karłowicach - postanowienia, znaczenie

  Drugi etap wojny polsko – tureckiej z II połowy XVII w. miał miejsce w latach 1683 – 1699. Już w pierwszym roku zmagań miała miejsce odsiecz Wiednia i odniesione podczas niego wielkie zwycięstwo króla polskiego Jana III Sobieskiego nad siłami Kary Mustafy. Więcej »

Komentarze (2)
4 + 3 =
Komentarze
Kopytko001 • 2017-06-01 14:25:26
bardzo dobre
Ududkzkz • 2016-09-24 19:09:07
Nice
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');