Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zygmunt III Waza - biografia, osiągnięcia, najważniejsze wydarzenia

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zygmunt III Waza – Pochodzenie

Zygmunt III był pierwszym królem z dynastii Wazów zasiadających na tronie polskim. Urodził się 20 czerwca w roku 1566 w Gripsholm we Szwecji – w więzieniu. Oboje jego rodzice – wielki książę Finlandii, a później również król Szwecji Jan III Waza oraz córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy – Katarzyna Jagiellonka, zostali do niego wtrąceni przez Eryka XIV Wazę. Ten ostatni był królem Szwecji w latach 1560 – 1568, który miał ulec chorobie psychicznej – obłąkaniu.

Po zwolnieniu z wiezienia (w którym spędzili kilkanaście miesięcy), w kolejnych latach Zygmunt był wychowywany przez jezuitów w wierze katolickiej. Jan III Waza planował dla syna objęcie w przyszłości dwóch tronów – polskiego oraz szwedzkiego. Młody Zygmunt odebrał bardzo dobre wykształcenie – władał poza szwedzkim – włoskim, niemieckim, polskim oraz opanował również łacinę.

Po śmierci Stefana Batorego – w toku trzeciej już wolnej elekcji w Polsce, kandydatura Zygmunta III Wazy była jedną z najważniejszych. Jednak w roku 1587 dokonano podwójnej elekcji i oprócz Zygmunta wybrano również Maksymiliana Habsburga. Dzięki poparciu ze strony przede wszystkim Jana Zamoyskiego, który rozbił siły Habsburga

Polecamy również:

 • Zygmunt III Waza - panowanie (polityka wewnętrzna, zewnętrzna)

  Zygmunt III Waza – syn króla szwedzkiego Jana III oraz Katarzyny Jagiellonki, panował w Polsce w latach 1587 – 1632. Od roku 1592 był również królem Szwecji, aż do detronizacji w roku 1599. Natomiast drogę do tronu Rzeczpospolitej w dużej mierze utorował mu Jan Zamoyski, pierwsza... Więcej »

 • Bitwa pod Kircholmem - przyczyny, przebieg, skutki

  W czasie wojen polsko – rosyjskich, jeszcze jedno znaczące państwo włączyło Siudo sporu o Inflanty oraz do walki o dominium Maris Baltici – Szwecja. Poza kwestią supremacji w obszarze basenu Morza Bałtyckiego, rywalizacja między stroną szwedzką a Rzeczpospolitą dotyczyła również tronu... Więcej »

 • Rokosz Zebrzydowskiego - przyczyny, przebieg, skutki

  Po sukcesach militarnych oraz politycznych – zwycięska bitwa pod Kircholmem oraz objęcie władzy przez Dymitra I Samozwańca w Moskwie, został zwołany nowy sejm, przed którym postawiono program istotnych reform. Postulowano wówczas zasadę ograniczenia jednomyślności na sejmach oraz zwiększenie... Więcej »

 • Wojny polsko-rosyjskie w XVII w. - przyczyny, przebieg, skutki

  Do najważniejszych przyczyn wybuchu konfliktów polsko – rosyjskich należy zaliczyć próby wykorzystania tronu carskiego przez Zygmunta III Wazę do odzyskania korony szwedzkiej. Natomiast magnateria w tym okresie pragnęła nowych latyfundiów. Ponadto Kościół dążył do podporządkowania... Więcej »

 • Unia brzeska - historia (przyczyny, postanowienia, skutki)

  Kościół prawosławny stanowił drugi co do wielkości Kościół chrześcijański na obszarze Rzeczypospolitej. Na jego pozycji negatywnie odbił się przede wszystkim upadek Cesarstwa Bizantyjskiego. Ponadto prawosławiu zagrażały również postępy reformacji. Dodatkowo w sytuacji, kiedy szlachta ruska... Więcej »

Komentarze (1)
4 + 3 =
Komentarze
kamix • 2019-11-29 18:47:01
Dzk