Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojny polsko-szwedzkie w XVII w. (1621-1629) - bitwa pod Oliwą, rozejm w Altmarku i in.

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
Uwaga czytelniku! Tomek przyszedł na świat sto lat później.
Zaraza • 2018-08-18 11:27:47
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dla Rzeczpospolitej walka o dominium maris Baltici była przede wszystkim walką o opanowanie portów bałtyckich. To właśnie dzięki nim miałaby możliwość eksportowania swoich produktów na zachód. Natomiast dla strony szwedzkiej była to walka o opanowanie handlu na Bałtyku.W roku 1568 nastąpiła poprawa stosunków polsko – szwedzkich, w wyniku objęcia tronu szwedzkiego przez Jana III Wazę – męża Katarzyny Jagiellonki. Natomiast w roku 1587 ich syn – Zygmunt Waza, został wybrany na króla Polski, a od roku 1592 był również władcą Szwecji.

W praktyce zmiany te oznaczały, iż Polska oraz Szwecja weszły w krótkotrwały okres unii personalnej. Sytuacja zmieniła się w roku 1599, kiedy to dokonano detronizacji Zygmunta III Wazy na rzecz jego syna Władysława. Kolejno już w roku 1600 nastąpiła detronizacja całej polskiej linii Wazów.

12 marca tego samego roku Zygmunt III Waza dokonał inkorporacji Estonii do Polski – zgodnie z treścią swoich pacta conventa. Sytuacja ta oznaczał de facto wojnę ze Szwecją. Chęć odzyskania tronu szwedzkiego stała się w kolejnych latach siłą napędową wojen prowadzonych przez króla polskiego.

Pierwsza wojna ze Szwecją wybuchła w roku 1600 – walka o polskie Inflanty. Zakończyła

Polecamy również:

 • Zygmunt III Waza - panowanie (polityka wewnętrzna, zewnętrzna)

  Zygmunt III Waza – syn króla szwedzkiego Jana III oraz Katarzyny Jagiellonki, panował w Polsce w latach 1587 – 1632. Od roku 1592 był również królem Szwecji, aż do detronizacji w roku 1599. Natomiast drogę do tronu Rzeczpospolitej w dużej mierze utorował mu Jan Zamoyski, pierwsza... Więcej »

 • Bitwa pod Kircholmem - przyczyny, przebieg, skutki

  W czasie wojen polsko – rosyjskich, jeszcze jedno znaczące państwo włączyło Siudo sporu o Inflanty oraz do walki o dominium Maris Baltici – Szwecja. Poza kwestią supremacji w obszarze basenu Morza Bałtyckiego, rywalizacja między stroną szwedzką a Rzeczpospolitą dotyczyła również tronu... Więcej »

 • Rokosz Zebrzydowskiego - przyczyny, przebieg, skutki

  Po sukcesach militarnych oraz politycznych – zwycięska bitwa pod Kircholmem oraz objęcie władzy przez Dymitra I Samozwańca w Moskwie, został zwołany nowy sejm, przed którym postawiono program istotnych reform. Postulowano wówczas zasadę ograniczenia jednomyślności na sejmach oraz zwiększenie... Więcej »

 • Wojny polsko-rosyjskie w XVII w. - przyczyny, przebieg, skutki

  Do najważniejszych przyczyn wybuchu konfliktów polsko – rosyjskich należy zaliczyć próby wykorzystania tronu carskiego przez Zygmunta III Wazę do odzyskania korony szwedzkiej. Natomiast magnateria w tym okresie pragnęła nowych latyfundiów. Ponadto Kościół dążył do podporządkowania... Więcej »

 • Unia brzeska - historia (przyczyny, postanowienia, skutki)

  Kościół prawosławny stanowił drugi co do wielkości Kościół chrześcijański na obszarze Rzeczypospolitej. Na jego pozycji negatywnie odbił się przede wszystkim upadek Cesarstwa Bizantyjskiego. Ponadto prawosławiu zagrażały również postępy reformacji. Dodatkowo w sytuacji, kiedy szlachta ruska... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =